V budově bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 by většinu ubytovací kapacity měly využívat mladé rodiny. Další byty by měli obývat senioři, zaměstnanci veřejného sektoru a sociálně slabí, uvedl místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO) s odkazem na zpracovanou analýzu pro obsazování objektu.
Podle Prokopa by mělo být 35 bytů využito pro seniorské bydlení, 18 bytů si budou moci podle plánů pronajmout zdravotní sestřičky, hasiči, policisté, učitelé a další příslušníci veřejného sektoru. Mladé rodiny by měly po dokončení rekonstrukce objektu obývat 104 z celkových 174 bytů.
"Zbývající desetina ubytovacích jednotek, tedy 17, by byla určena sociálně potřebným - například dětem z dětských domovů, které dospěly a snaží se postavit na vlastní nohy," doplnil Prokop s tím, že toto rozdělení umožní pokrýt bytové potřeby jednotlivých cílových skupin a zároveň zachovat ekonomickou životaschopnost projektu.
V nyní rekonstruované budově by měly být byty o dispozicích 2+kk, 3+kk a 4+kk. Většina z nich by měla sloužit jako sociální bydlení s nižším nájemným. Jeden třípokojový a jeden čtyřpokojový byt je navržený do posledního patra budovy, kde by podle místostarosty měli budoucí nájemci platit běžný komerční nájem. Ve třetině prostor Sandry budou kanceláře, sál pro kulturní akce či jednání zastupitelstva a restaurace.
Rekonstrukce bývalé ubytovny by měla podle odhadů radnici vyjít asi na 500 milionů korun. Podle nedávného vyjádření starosty Prahy 11 Jiřího Dohnala (Piráti) je to maximální částka pro rekonstrukci. Na opravu multifunkčního objektu si městská část od hlavního města vzala půjčku 200 milionů korun, dalšími 303 miliony Praha akci dotovala. Návratnou finanční výpomoc bude Jižní město splácet v 16 splátkách, podle starosty peníze na splacení půjčky získá Jižní město z nájmů pronajímaných prostor v budově. Podle Prokopa je odhadovaný výnos objektu 15 až 30 milionů za rok. "Sandra bude schopna tento dluh splácet a po 15 letech bude již přinášet Praze 11 velmi zajímavý příjem do rozpočtu," uvedl.
Projekt přestavby bývalé ubytovny dlouhodobě kritizuje opoziční Hnutí pro Prahu 11, podle jehož zástupců je projekt předražený. Za problém označují absenci možnosti parkování v lokalitě sídliště. Podle místostarosty budou nájemníci předem upozorněni na to, že součástí bydlení není parkovací stání. Doplnil, že Jižní Město nyní s magistrátem jedná o výstavbě parkovacího domu u Sandry a u Hotelu Opatov, který patří hlavnímu městu.
Ubytovací komplex Sandra je panelový dům z roku 1984. V objektu je 11 334 čtverečních metrů ubytovací plochy a zhruba 5000 čtverečních metrů nebytových prostor. Budova, kterou městská část koupila za 360 milionů, se opravuje od léta loňského roku. První etapu provádí firma Hochtief, zhotovitel druhé etapy, která zahrnuje zbudování pláště budovy a rekonstrukci střechy, vzejde z plánovaného výběrového řízení.
Na Jižním Městě žije 77 600 obyvatel. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů. Vládne zde koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN.