Vyvinuli jsme baterii, která nabije mobilní telefon na pět dní a elektrické auto na tisíc kilometrů, hlásí tým vědců z Univerzity Monash v Melbourne. Jejich model lithium-sírové baterie má být navíc výhodný v řešení změn klimatu. Informoval o tom server CNN.
Lithium-sírová baterie má být dosud nejúčinnější na světě. Oproti běžným akumulátorům má nabídnout až čtyřikrát vyšší kapacitu. Podle vědců, kteří svou práci publikovali v odborném časopise Science Advances, už chybí jen závěrečný krok: baterii zkomercionalizovat.
V současnosti se totiž pro běžné užívání prodávají hlavně lithium-iontové baterie. Lithium-sírová alternativa ale vydrží napájet různá zařízení mnohem déle díky větší energetické hustotě. Kromě této atraktivní vlastnosti je navíc výhodná i z hlediska environmentálně šetrnější výroby.
Problém dosud nastával v životnosti těchto baterií. Už nyní se občas využívají v leteckém či automobilovém průmyslu, jejich funkčnost ale moc dlouho nevydrží, proto se nepřešlo k jejich hromadné výrobě na úkor těch iontových. Hlavním důvodem tohoto nedostatku je podle odborníků "izolační povaha" síry a degradace kovové lithiové anody.
Australským vědcům se ale podařilo konstrukci sírových katod překonfigurovat tak, aby byly schopné odolat vyššímu napětí, aniž by se nějak významně snížil celkový výkon baterie. V tiskovém prohlášení uvedl vedoucí vládou financovaného výzkumu, profesor Mainak Majumder, že jejich inovace "způsobí revoluci na australském trhu s automobily a všem Australanům poskytne čistší a spolehlivější energii".
"Tento přístup nejenže upřednostňuje vysoký výkon a dlouhý životní cyklus, ale je také jednoduchý a pro výrobu extrémně levný. Výroba pomocí vodních procesů může vést ke značnému snížení odpadu, který je pro životní prostředí nebezpečný," komentoval další z výzkumníků Matthew Hill. Vědci si už nechali baterii patentovat, koncem tohoto roku pak provedou řadu dalších testů.