Vyšší počet uhynulých delfínů a dalších druhů kytovců v Černém moři pravděpodobně souvisí s válkou na Ukrajině. Hluk válečných lodí i častější používání sonarů může totiž narušit orientaci a komunikaci delfínů, uvedl v úterý web deníku The Guardian. Výrazně vyšší úhyn mořských savců zaznamenalo v posledních týdnech například Turecko či Bulharsko.
Turecký ústav pro mořský výzkum (Tudav) informoval, že od začátku války na Ukrajině zaznamenal "mimořádný nárůst" počtu uhynulých delfínů. Jen v březnu evidovaly úřady stovku těl delfínů vyplavených na pobřeží. Mořští savci se buď zamotali do rybářských sítí, nebo se dostali na mělčinu z jiných "nevysvětlených důvodů". Delfíni se přitom obvykle drží daleko od pobřeží.
Podle šéfa tureckého ústavu Bayrama Öztürka je jednou z hypotéz, že za zvýšený úhyn může "akustické trauma" způsobené válečnými loďmi a vojenskými technologiemi. "Nemáme důkazy, co sonary pracující na nízkých frekvencích mohou způsobit v Černém moři, protože jsme tady před tím neměli tolik lodí, tak velký hluk po tak dlouhé období," uvedl Öztürk.
Větší úhyn kytovců je patrný i v Bulharsku, řekl deníku Dimitar Popov z ekologické organizace Green Balkans. V případě této země se jedná především o sviňuchy obecné.
Vojenské lodě používají sonary pro zjištění polohy nepřátelských ponorek. Podobné systémy echolokace používají delfíni pro svou orientaci a komunikaci.
I další vědci oslovení britským deníkem souhlasí s domněnkou, že větší hluk pod hladinou moře související s válkou má vliv na vyšší počet uhynulých kytovců v Černém moři. Poukazují přitom na to, že v úterý neexistují postupy, jak mořské savce chránit před zhoubnými dopady válečných operací.