Vědci z King’s College London dostali grant ve výši dvou milionů liber na to, aby zkoumali, zda je balet možnou terapií pro lidi s Parkinsonovou nemocí. Informoval o tom server The Telegraph.
Ve spolupráci s Anglickým národním baletem budou vědci poskytovat pacientům týdenní taneční kurzy. Slibují si od toho, že jim tím zlepší jejich stabilitu, plynulost pohybu a držení těla.
"Od doby, kdy jsme vytvořili náš program Tanec pro Parkinsona, jsme z první ruky viděli neuvěřitelné účinky, které může tanec na osobu žijící s Parkinsonovou chorobou mít," prohlásila ředitelka Anglického národní baletu Fleur Derbyshire-Foxová.
"Jsme nadšeni, že jsme součástí této studie, jejíž výsledky mohou mít velký dopad na fyzickou a emoční pohodu lidí žijících s Parkinsonovou chorobou," dodala.
Studie je jednou z několika, které teď výzkumnici na King’s College London provádějí za cílem zjistit, nakolik efektivní jsou umělecké aktivity pro fyzické i duševní zdraví nemocných lidí. Další výzkum se například zaobírá tím, jestli zpěv může pomoci matkám s poporodní depresí.
První, průběžné výzkumy zatím ukazují, že například pacientům, kteří prodělali mozkovou mrtvici, se po pravidelných sezeních zaměřených na pohyb, hudbu či zpěv opravdu zlepšují kognitivní, pohybové a řečové funkce.
"Je zde rostoucí tendence zkoumání dopadů umění na zdraví. Je však zapotřebí udělat na tom více práce, aby se programy mohly transformovat z místních projektů s krátkodobým financováním na národní programy zaštítěné celým zdravotnickým sektorem," řekl profesor biologické psychiatrie z King’s College London Carmine Pariante.
"Naším cílem je poskytnout důkazy potřebné k tomu, aby se umělecké intervence mohly začlenit do léčebných cest Národní zdravotní služby a nabídly účinné alternativy k tradičním terapiím a zároveň přinesly pacientům lepší výsledky," doplnil ho kolega Robert Lechler.