Každý čtvrtý Čech ve spánku chrápe. Hlasité zvukové projevy mohou v extrémních případech dosáhnout až sta decibelů, tedy hlasitosti, kterou vydává sbíječka.
Chrápání neničí pouze partnerská soužití, podepsat se může i na zdraví. Často se za ním totiž ukrývá spánková apnoe.
Je to jedna z nejpodceňovanějších nemocí. Pokud se ale spánková apnoe neléčí, může vést k cukrovce, nejrůznějším srdečním onemocněním nebo i úmrtí. "Manželka se mnou nejdřív během noci kvůli chrápání třásla, později do mě dokonce kopala," popisuje své trable v ložnici David Polák, jeden z pacientů spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Nakonec byla žena tak nervózní, že skoro vůbec nespala, a tím mi vlastně zachránila život," říká Polák. Během jedné z bezesných nocí si totiž všimla toho, že manžel chvílemi nedýchá, dlouhé pauzy pak vždy rozetnul mohutný nádech doprovozený hlasitým zachrápnutím.
David Polák tedy absolvoval několik návštěv u lékařů, od praktika přes ORL a skončil ve spánkové laboratoři, z níž po důkladné konzultaci s lékařem odcházel s plastovým kufříkem, v němž se ukrýval speciální přístroj. Zapůjčená měřící mašinka pacientovi během několika nocí zaznamenávala pauzy v dechu i chrápání, lékař si následně v ordinaci mohl průběh spánku pana Poláka přehrát. Zjistil, že jeho pacient netrpí pouze ochablým krčním svalstvem, které způsobuje chrápání u většiny lidí, ale také spánkovou apnoí, jež je doprovázena zástavami dechu trvajícími až několik desítek sekund a následným lapání po kyslíku.
Spánek v masce
Apnoici bývají během dne často unaveni, což je způsobeno narušenou architekturou spánku, během kterého dochází k takzvanému mikrobuzení. Trvá vždy pouze několik sekund, spící člověk si ho sice neuvědomuje, ale kvalita spánku je tím významně narušena. Vedle únavy a náhlého usínání, klidně i za volantem, apnoikům rovněž hrozí vážná onemocnění. Lékaři upozorňují, že noci strávené lapáním po dechu mohou vést k vysokému krevnímu tlaku, kardiovaskulárním potížím, cukrovce a v extrémních případech až k zástavě srdce či mozkové mrtvici během spánku.
"Zatímco spánek pro zdravého člověka znamená relaxaci a odpočinek, apnoici podstatnou část noci stráví bojem o nadechnutí a to se pak nutně odráží na zdravotním stavu a celkové pohodě organismu," tvrdí ORL specialista Jan Kastner. Alespoň částečně mohou lidé tomuto onemocnění přecházet tím, že o sebe budou pečovat, počínaje hlídáním své tělesné hmotnosti. "Důležité je se před spaním vyvarovat alkoholu a dbát na spánkovou hygienu, což mimo jiné zahrnuje kontrolu vlhkosti a teploty v místnosti," radí Kastner.
Pokud ani jedno z těchto doporučení nezabere a zdravotní stav se nelepší, přichází na řadu speciální přetlaková maska na spaní v hodnotě až čtyř desítek tisíc korun, kterou apnoikům hradí pojišťovna. Tu od lékařů dostal i třiačtyřicetiletý Jaroslav z Plzně. "Absolvoval jsem kolečko vyšetření včetně návštěvy spánkové laboratoře v Nemocnici Na Homolce, na masku jsem poté čekal zhruba dva měsíce. Do té doby jsem si na radu lékaře lepil na záda tenisové míčky, někdy i tři, aby mě to nutilo spát na boku." Právě taková poloha může chrápání alespoň částečně eliminovat.
Kolaps manželství
Zatímco spánkovou apnoí trpí až sedm procent české populace, klasických "chrápačů" je mnohem více. Podle průzkumů v noci vydává nepříjemné zvuky každý čtvrtý Čech, ženy nevyjímaje.
Obyčejné chrápání sice život neohrožuje, může ho ale člověku velice snadno zkomplikovat, stejně jako se to stalo Zuzaně Jeníčkové. "Je mi padesát a kvůli chrápání navštěvuji nejen specializované středisko, kde jsem si před nedávnem domluvila termín operace, ale také psychologa a nejrůznější večerní seznamky," vysvětluje Zuzana, se kterou se manžel po devětadvaceti letech rozvedl. "Už jsem pro něho nebyla dost atraktivní, mimo jiné mi vyčítal i chrápání. V mém věku už to holt nepřipadá nikomu roztomilé."
Paní Jeníčkovou teď čeká laserová operace měkkého patra, jež by ji měla chrápání zbavit nebo ho aspoň omezit. Na soukromých klinikách se cena takového zákroku pohybuje od 6500 do 15 tisíc korun, probíhá v lokální anestezii a trvá pár minut. Následnou bolest pacienti přirovnávají k angíně, trvá kolem deseti dní. Ani tato metoda však není stoprocentní. Jak přiznává jeden z bývalých pacientů pražské kliniky, po operaci měkkého patra chrápat sice nepřestal, ale podle odhadu manželky se hlasitost vydávaných zvuků snížila o devadesát procent.
Chrápání nejčastěji způsobuje obezita, kterou v Česku v současné době trpí čtvrtina žen a 22 procent mužů, mezi další důvody patří konzumace alkoholu před spaním a špatná fyzická kondice.
Léčba zpěvem
V posledních sto letech byly provedeny stovky velkých vědeckých studií týkajících se spánku a jeho kvality. Jedním z nejčastějších problémů bylo právě chrápání, na které se už mnoho let hledá účinný lék. Zoufalí spolunocležníci chronických chrápačů tak na internetu kupují nejrůznější násady na nos, vonné spreje, ale také třeba akupresurní prstýnky v hodnotě několika stovek korun nebo homeopatika, jejichž výrobci slibují, že s trochou štěstí pomohou chrápání odstranit. Lékaři však před podobnými výrobky varují, většinou jde o vyhozené peníze.
Existují ale i netradiční způsoby, k nimž se někteří doktoři zcela odmítavě nestavějí. Autorkou jednoho z nich je britská sbormistryně Alise Ojayová, ta učí zájemce, jež trápí silné chrápání, lidové písně, jež posbírala v celém světě. Jejich původní slova nahrazuje slabikami nebo celými slovy, která je v rámci melodie potřeba opakovat a jsou vybrána tak, aby se během nich procvičovaly krční svaly včetně měkkého patra. Její učebnou se tak například rozléhá melodické "unga, unga, unga". Cvičení prý stačí provádět 20 minut denně, a to při jakékoli činnosti, třeba mytí nádobí. "Tím, že zpevníte svaly v krku, vzduch během spánku proudí snáze dovnitř i ven a vy i váš partner můžete změnu pocítit už po měsíci trénování," tvrdí sbormistryně v jednom ze svých propagačních videí.
Otolaryngolog Malcolm Hilton z univerzity v Exeteru se na základě jejího tvrzení rozhodl provést vlastní výzkum. Experimentu se zúčastnilo 60 lidí, kteří po dobu tří měsíců věnovali každý den dvacet minut zpěvu. "Nečekal jsem nic převratného, o to víc jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že u všech, kteří se do něj zapojili, se chrápání značně zmírnilo nebo zmizelo," řekl Hilton.
Lékař Jan Kastner ale upozorňuje, že s chrápáním má problémy i řada profesionálních zpěváků. Posilovat pouze krční svaly totiž často nestačí, proto doporučuje celkovou změnu životosprávy.
Kulka za bezesné noci
Hlasité chrčení během spánku může některé jedince dovést k naprosto zoufalým skutkům. Sedmačtyřicetiletá žena z Floridy před rokem po velké hádce kvůli chrápání vzala na svého přítele brokovnici a těžce ho postřelila. Policistům se k tomu bez okolků přiznala, nicméně její čin byl velkou měrou ovlivněn i notorickým alkoholismem. Muž nakonec incident přežil.
V kanadském Québecu loni před soudem stanula žena, která ze spaní chroptěla tak mohutně, že se její sousedé obývající byt pod ní několik měsíců nevyspali. Žena dlouhodobě odmítala zajít k lékaři a svůj problém řešit, místo toho si u majitelů bytu, jež si pronajímala, naopak stěžovala na to, že na ní sousedé neustále klepou, čímž ji otravují, a požadovala snížení nájmu. Soud ale nakonec rozhodl v její neprospěch.
V japonském hotelu Henn, který si zakládá na tom, že většinu živých zaměstnanců nahradili roboti, zase chrápání hostů popletlo obvody elektronickým pikolíkům, již se měli starat o jejich blaho. Hlasité zvuky ozývající se z pokojů si totiž vysvětlovali jako požadavek, jemuž ale nerozuměli. Zmatení roboti proto zákazníky budili a trvali na tom, aby jim znovu zopakovali, co si přejí. Hotel kvůli tomu musel více než polovinu ze svých dvou set padesáti strojů přeprogramovat.