Gynekologové a praktičtí lékaři se mohou od začátku dubna zapojit do projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na odhalování řídnutí kostí neboli osteoporózy. Vyšetřovat by měli ženy po menopauze a muže nad 65 let. Nemocných může být až 750 tisíc, velká část ale o své diagnóze neví. VZP o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Podobně například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) spolupracuje s lékaři internisty.
Zlomeninu související s řídnutím kostí má během svého života každá druhá žena a každý pátý muž nad 50 let. U starších osob je mohou provázet i závažné komplikace. "Přesná čísla kvůli nedostatečnému záchytu onemocnění nejsou známa. Diagnostika a terapie choroby jsou v ČR výrazně hůře dostupné než v ostatních zemích EU," uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.
Jedním z důvodů jsou nedostatečné kapacity osteologů, tedy lékařů specializovaných na řídnutí kostí. Pokud je osteoporóza zachycena včas, je velmi dobře léčitelná farmakologicky i jinými cestami. Nemoci je možné předcházet správnou životosprávou, pohybem a vyváženou stravou s dostatkem vápníku a vitaminu D.
Podle přednosty Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Toma Philippa osteoporóza je často bez příznaků a projeví se až zlomeninou obratle, krčku kosti stehenní nebo zápěstí. Každý rok si krček kosti stehenní zlomí více než 17 tisíc lidí a jejich počet neustále stoupá. "I v zemích s vyspělým zdravotnictvím, jako je české, je udávána úmrtnost do jednoho roku po zlomenině 15 až 20 procent a asi 30 procenta pacientů zůstává nesoběstačných," doplnil Philipp, který je poslancem KDU-ČSL a předsedou správní rady VZP.
Cílem projektu je zapojení nejméně poloviny gynekologů a praktických lékařů. Vyšetření budou součástí preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře nebo ambulantního gynekologa. U žen po menopauze do 59 let věku a mužů ve věku 65 až 69 let bude lékař zjišťovat anamnézu a s pacientem vyplní speciální dotazník k odhalení rizika. V případě podezření pak pacienta vyšetří denzitometrem. U žen nad 60 let a mužů nad 70 let bude vyšetření automaticky.
"Měření kostní hustoty prostřednictvím denzitometru bude provedeno buď přímo v ordinaci registrujícího lékaře, pokud bude mít v ordinaci přístroj k dispozici, nebo bude pacient odeslán na příslušné specializované pracoviště," uvedla pojišťovna. To nastaví další sledování nebo léčbu. Jen VZP, jejímiž klienty je asi 60 procent populace, ji loni hradila pro 108 tisíc lidí.
Pojišťovna plánuje také rozšířit počet vyšetřovacích přístrojů, takzvaných kostních denzitometrů, v ordinacích z nynějších asi 90 pracovišť na 160. Dala také podnět Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby přehodnotil preskripční omezení léčiv na osteoporózu jen na lékaře specialisty. Pojišťovna projekt za dva roky vyhodnotí.
Dřívější záchyt pacientů s osteoporózou je cílem i dalších zdravotních pojišťoven. Od roku 2021 má projekt ke zlepšení péče o pacienty v riziku pojišťovna ČPZP, která má zhruba 1,3 milionu pojištěnců. Zapojit se mohou ambulantní internisté.