Šťastný může být i ten, kdo žije sám. Možnost dosáhnout tolik hledaného štěstí není uzavřena nikomu, ani tomu, kdo je single, píše italský deník Corriere della Sera.
Stereotyp, podle něhož musí být život bez partnera přirozeně smutnější a prázdnější než společný život s jinou osobou, byl nyní zřejmě překonán. Stále více studií a výzkumů ukazuje, že jednička je dokonalé číslo otevírající prostor osobním zálibám a koníčkům a umožňující věnovat více času vztahům s přáteli a rodinnými příslušníky.
Je to nové přesvědčení, které vyhovuje trhu, neboť počet o samotě žijících osob ve světě stále roste, nebo je to skutečnost? Těžko říci. Je jisté, že když si představíme single osobu v kuchyni, pak obraz průměrného zaměstnance, muže či ženy, který jí nekvalitní hotové jídlo v polotmě, tak rozšířený v kolektivní představivosti díky filmu a televizi, zpodobňuje jen malou část reality.
Žít o samotě se může zdát velmi obtížnou volbou zejména v prvním čase, je to však z mnoha hledisek také osvobozující. Sbohem povinnosti a zvyky v rodině, které jsme byli od dětství donuceni dodržovat. Budiž naopak vítány nové životní styly a rituály, upřímný výraz přání dospělého a konečně nezávislého člověka.
Ne všechno, co jsme se naučili od rodičů, je třeba zahodit. Přesto single život nabízí vzácné výhody: můžete objevovat, co se vám skutečně líbí, uvědomit si, jaké máte priority, a naučit se dodat správnou váhu pouze svému fyzickému a intimnímu prostoru.
Jinak řečeno, jestliže se v minulosti mnozí obávali chvíle, kdy opustí domov, dnes se obrovská většina singles konečně plně těší svobodě dělat si co chce, také díky internetu a televizi. Kdo si nikdy na internetu nevyhledal nějaký ten recept nebo nesledoval v televizi pořad o vaření?
Zde jsou tři typy osob žijících o samotě: 1. Jídlo je pro něho radostí, tou správnou odměnou po dlouhém pracovním dni. V sobotu dopoledne nakupuje na místním trhu a jinak kupuje pouze bio potraviny v prověřeném obchodě: bio ovoce a zeleninu pocházející z Itálie, bio maso, bio ryby, bio těstoviny a bio saponát na mytí nádobí. Vaří jednoduchá jídla. Nikdy nejí bez prostírání. Ale televizi má vypnutou. 2. Jídlo je podle něho funkcí organismu, kterou se snaží co nejlépe využít. Kupuje potraviny nejvyšší kvality a s nízkým obsahem tuku. Neumí moc vařit, ale pokouší se o to. Má sadu amerického prostírání a večeří vždy při oblíbeném televizním seriálu. 3. Jídlo je pro něho velká ztráta času, takže se ho snaží omezit na minimum. Je zastáncem funkčního stravování. Stává se, že si objedná jídlo s donáškou do domu. Jindy jde do restaurace. Nepotřebuje žádné kuchyňské zařízení. Nic neumaže, nemusí mýt nádobí a nemusí uklízet kuchyni. |
A jaký typ jste vy?