Někteří lidé mají po prodělání covidu-19 kardiovaskulární problémy. Kardiologové zaznamenávají případy, kdy jinak zdraví lidé mají krátce po covidu akutní infarkt myokardu způsobený krevními sraženinami. Novinářům to v úterý řekl místopředseda České kardiologické společnosti (ČKS) a lékař olomoucké fakultní nemocnice Miloš Táborský.
Předseda ČKS Aleš Linhart uvedl, že pacienti s covidem-19 mohou trpět kardiovaskulárními problémy kvůli tomu, že srdeční sval nemá při postižení plic dostatek kyslíku. Lékaři evidují i případy, kdy pacienti měli zánětlivé postižení srdečního svalu nebo komplikace v důsledku srážení krve. "Častou komplikací je plicní embolie, s tím se setkáváme opakovaně," řekl Linhart. Pokud se embolie nerozpustí, může být přetížena pravá část srdce a lékaři v důsledku toho zaznamenali u pacientů po covidu i poruchy srdečního rytmu.
Podle Táborského se napříč republikou objevují nové typy infarktů. "Vidíme případy mladých, štíhlých, sportujících nekuřáků, kteří přicházejí v krátké době po prodělaném covidu s akutním infarktem myokardu, který není výrazem klasického trombotického uzávěru, ale výrazem masivní embolizace do koronární tepny," uvedl Táborský. Pro některé pacienty s covidem tak může být vhodné nasazení protisrážlivých léků. Od dubna se podle kardiologů zlepší úhrada moderních léků v této oblasti a lékaři nebudou muset nasazovat tradiční warfarin, který byl dosud nejčastěji používán, ale který není pro některé pacienty vhodný.
Kardiologové stejně jako další ambulantní specialisté mohou od minulého týdne poskytnout svým pacientům kód, pomocí kterého se mohou přednostně registrovat k očkování. Podle Linhartra i Táborského byl zájem pacientů v prvních dnech obrovský.