Stačí jediná dávka látky zvané psilocybin, a i po pěti letech od užití pociťuje pacient s rakovinou úlevu od stresu a úzkostí. Přišli s tím vědci z Grossmanovy školy medicíny na Univerzitě v New Yorku, kteří navázali na svou předešlou studii z roku 2016. Informovala o tom zpravodajská agentura AP.
Psilocybin je psychedelická látka, kterou obsahují různé druhy hub jako například lysohlávka nebo šupinovka. Společně s psychoterapií značně pomáhá pacientům trpícím rakovinou - ulevuje jim od stresu a úzkostí, a to i po dobu několika let, tvrdí vědci ve výzkumu publikovaném v časopise Journal of Psychopharmacology.
V závěru své první studie v roce 2016 uvedli, že látka má na svědomí "okamžitá, podstatná a trvalá zlepšení v oblasti úzkostí a depresí a vedla ke snížení demoralizace a pocitů beznaděje způsobeným onemocněním rakovinou. Zlepšila duchovní pohodu pacientů a zvýšila jejich kvalitu života". O šest a půl měsíce později provedli na stejných pacientech další testy a došli k závěru, že psilocybin má přetrvávající antistresové a antidepresivní účinky.
K pacientům se nyní po třech až čtyřech a půl letech od doby, co jim byla látka podána, vědci vrátili a zjistili, že pozitivní účinky u převážné většiny z nich stále přetrvávají. Přibližně 60 až 80 procent z nich splnilo kritéria pro klinicky významné antidepresivní nebo anxiolytické (lék léčící příznaky úzkosti) reakce od posledního sledování před čtyřmi a půl lety. Drtivá většina participantů (71 až 100 procent) pak uvedla, že pozitivní životní změny připisují právě psilocybinové terapii.
Proč tomu tak je, není známo
"Naše zjištění kromě důkazů už z 50. let silně naznačují, že psilocybinová terapie je slibným prostředkem ke zlepšení emocionální, psychologické a spirituální pohody pro pacienty, jejichž život ohrožuje rakovina," řekl vedoucí studie z roku 2016 Stephen Ross.
Přesné důvody toho, proč jsou účinky tak pozitivní, vědci neznají. Domnívají se, že mozek se díky látce stává svým způsobem flexibilnějším a je vnímavější vůči novým myšlenkám a vzorcům přemýšlení. Psilocybin podle nich dokáže v mozku přepnout na aktivitu, jež lidem pomáhá zaujmout jakýsi širší pohled na jejich chování a celkový život.
"Tyto výsledky mohou objasnit pozitivní účinky jedné dávky psilocybinu, které dlouho přetrvávají. Zdá se, že tento lék usnadňuje prožít hluboký, smysluplný zážitek, který u člověka dlouho zůstává a může zásadně změnit jeho myšlení a náhled na svět," komentovala nejnovější pokračování studie její vedoucí autorka Gabby Agin-Liebesová.
S výzkumem vědci končit nehodlají. Chtějí ho dál rozšířit na větší počet lidí, přičemž chtějí zapojit pacienty z různých socioekonomických vrstev a etnických skupin.