Kvůli strachu z nového typu koronaviru, kterým onemocnělo přes 6000 Čechů, se mohou lidé potýkat s úzkostnými stavy. Projevují se například bušením srdce, průjmem či nespavostí. Podle České lékárnické komory (ČLnK) jim mohou pomoci i bylinky.
V lékárně také poradí, jestli je již vhodné vyhledat specialistu na psychické problémy. Komora o tom informovala v tiskové zprávě.
"Úzkost je definována jako nepříjemný psychický stav, který na rozdíl od strachu nemá zřetelnou příčinu. Projevuje se pocitem ohrožení a často také nespavostí. Mezi četné příznaky úzkostných stavů se řadí bušení srdce, třes, blednutí, červenání, pocení či průjem," uvedl prezident komory Aleš Krebs.
Pomoc na telefonu
Pokud se lidé s potížemi svěří lékárníkovi, může podle Krebse posoudit, jestli má vyhledat lékaře specialistu nebo doporučí vhodný přípravek, tablety nebo čajové směsi.
"V lékárenství se tradičně k řešení přechodných úzkostných stavů využívají byliny, které jsou součástí registrovaných léčiv s ověřenou účinností. Levandule působí proti úzkosti a zároveň je bez sedativních účinků. Mezi další účinná fytofarmaka, tedy přírodní léčivé přípravky, patří meduňka, mučenka, chmel, kozlík či třezalka. Z minerálních látek je možné doplňovat hořčík," doplnila lékárnice a tisková mluvčí komory Michaela Bažantová.
Od konce března je volajícím dostupná psychologická pomoc také na telefonní lince 1212. Provoz linky zajišťují zdravotníci a psychologové Systému psychosociální intervenční služby vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky složitou situací.
Podle ministerstva zdravotnictví byl nárůst úzkostných stavů již zaznamenán. "Vzniklá situace může ovlivnit především osoby, které se již před tímto stavem špatně vyrovnávali se stresem nebo mají predispozice na horší reakce na stres," uvedl v březnu resort.