Když policista Michael Adamski viděl svou tchýni poprvé nahou, byl z toho trochu na rozpacích. Ale ne víc, než když v nudistickém kempu poblíž Berlína, kde rodina jeho manželky vlastní chatu, potkal bez oblečení svého nadřízeného. Ten ho ale okamžitě pozval, aby si s ním zahrál ping-pong, a od té doby si oba muži tykají.
Nudismus, který je téměř součástí německé duše, lidi prostě sbližuje a taky mezi nimi stírá rozdíly, i když cizinci se často nestačí divit, napsal ve své reportáži deník The New York Times.
"Když s někým hrajete nahý stolní tenis, už ho pak nemůžete oslovovat pane plukovníku. Nahota vyrovnává rozdíly," tvrdí Adamski.
Němci se, jak známo, svlékají velice rádi. Veřejná nahota je vcelku běžným jevem posledních sto let, tradici naturismu totiž založili na začátku 20. století lidé, kteří se bouřili proti industrializaci a masovému vraždění během první světové války. "Freikörperkultur", kultura svobodného těla, je životním stylem, který upřednostňuje zdravý pohyb v přírodě a má být protipólem destruktivní modernity.
V Německu jsou nudistické pláže téměř všudypřítomné, mají tu ale třeba i nudistické turistické stezky, praktikuje se tu nahá jóga a sauny jsou zpravidla smíšené a bez plavek. Pro člověka, který na něco takového není zvyklý, to může být šok. Když si vyrazí nevědomky na rekreaci do některého z míst vyhrazeného nudistům, pak bude nahé lidi potkávat všude - ve frontě na zmrzlinu, v bazénu nebo třeba na badmintonovém hřišti.
Nahota nežádoucí pro režimy
Nacisté se pokusili nudismus vymýtit a komunisté to chvíli zkoušeli také, ale bez úspěchu. Němci se sice nesvlékají na veřejnosti, ale nudisté jsou něčím tak běžným, že nahota už je součástí duše národa. "Většině Němců připadá naprosto normální, že jsou nazí v sauně, že na pláží vidí nahá prsa a v brouzdališti nahé děti," tvrdí kulturní historička Maren Möhringová z lipské univerzity. Podle ní se sice nudisté najdou na celém světě, ale v žádné zemi se z nahoty nevyvinulo masové hnutí. "V tom je Německo výjimkou," říká.
Klíčem k uvolněnému vztahu vůči nahému tělu je podle Möhringové fakt, že nudismus byl od počátku propagován jako něco zcela asexuálního. Zatímco třeba bikiny podle ní tělo sexualizují, s nahotou je to naopak - ta je považována za něco přirozeného. "Je to ta nejméně erotická věc na světě," tvrdí Stefan Wolle, který pomáhal o nudismu připravit v berlínském muzeu NDR výstavu.
Většina Němců, kteří nahotě holdují, ji vnímají jako návrat k přirozenosti a přírodě. "Voda vám přilne ke kůži. Cítíte každý pohyb vln, každý poryv větru. Cítíte celé své tělo, připadáte si plní života a svobodní," popisuje na nudistické pláži u Baltu své zážitky 39letá matka dvou dětí Tina Müllerová.
Pozitivní vliv
Fakt, že nahota má pozitivní vliv na životní pohodu a na zdraví, potvrzují i vědci. "Nudismus nás činí šťastnějšími," tvrdí profesor psychologie Keon West z University of London, který stovky nudistů zpovídal ve výzkumu z roku 2017.
Někteří se obávají, že německá kultura nudismu pomalu vychází z módy, a to zejména kvůli chytrým telefonům a sociálním sítím. "Spousta mladých lidí se prostě svléknout nechce, protože se nechtějí druhý den vidět na internetu," domnívá se profesorka Möhringová. Také členů nudistických klubů postupně ubývá - po zhroucení komunismu jich bylo 32.000, teď je to asi polovina.
Předseda jedné z nudistických asociací Christian Utecht ale tvrdí, že nudismus na úbytě nezahyne, protože jeho kouzlo poslední dobou objevují třeba mladé rodiny. Podle něj je na něm přitahuje rovnostářství, které nabízí.
"Když se s lidmi seznámíte ve chvíli, kdy jsou nazí, tak v té chvíli vůbec neřešíte status nebo postavení," tvrdí policista Adamski. "Prostě už nevěnujete pozornost tomu, jestli mají na sobě drahý oblek nebo jak drahé nosí tenisky."