Pacientům s poruchami polykání mohou nemocnice servírovat pokrmy z forem ve tvaru běžného jídla. Bude dostatečně jemné, aby se jim v ústech rozplynulo, ale chuťově stejné jako běžná strava a na pohled lepší než rozmixovaná kaše.
Na úterní tiskové konferenci to řekli zástupci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), která nový způsob vyzkoušela a připravila i kuchařku pro další zařízení, která se starají například o neurologické pacienty, s nádory hlavy či krku nebo osoby po cévní mozkové příhodě. Odhadem jsou jich v Česku desítky tisíc.
Podle dietologa VFN Františka Nováka často jedli málo a dříve končili na nitrožilní výživě. "Problém byl hlavně s konzistencí jídla. Pacienti s poruchami polykání nemohou konzumovat běžnou pevnou ani tekutou stravu, kterou snadno vdechnou," vysvětlila vedoucí nutričních terapeutů VFN Lucie Růžičková. Zásadní podle ní je i to, že je jídlo na pohled lákavé a podobné běžnému. Dříve šlo většinou o různé kaše. "Ať se rozmixuje, co se rozmixuje, tak se vždy docílí nevábné šedé barvy," dodala.
V nemocnici potřebují podobný druh stravy každý den desítky pacientů. Nemocniční kuchaři jim vaří ze stejných surovin, jednotlivé součásti stravy se pak rozmixují, zahustí, dají do silikonových forem různých tvarů a šokově zmrazí. Pacienti tak mají například tvar kuřecího stehna nebo rybího filé, fazolek nebo baby karotky.
Nemocnice podle ředitele Davida Feltla na novém způsobu pracovala několik let, vznikla i kuchařka, kterou mohou využívat další zařízení, například domovy pro seniory. Na tiskové konferenci ji v úterý předali ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09). Jídlo se dá ale připravovat i doma.