Až polovina bezdomovců mohla v průběhu svého života na ulici utrpět traumatické poranění mozku. Důvodem je právě život bez domova.
Přišla s tím nová studie publikovaná v časopise Lancet Public Health journal. S odkazem na ni o tom informoval server The Guardian.
Traumatické poranění mozku (TBI) je fyzické poranění mozku způsobené nárazem do hlavy, pádem či útokem. V některých případech jde "jen" o otřes mozku, v jiných ale může dojít k dlouhodobému poškození, což pak vede k neurologickým a psychiatrickým poruchám.
Austrálie, Velká Británie, USA, Kanada, Japonsko a Jižní Korea: právě z těchto šesti vyspělých zemí sestavil výzkum své výsledky. Z nich vyplynulo, že hned 53 procent bezdomovců utrpělo TBI, což je dvakrát až čtyřikrát vyšší číslo než u celé světové populace.
"Vztah mezi bezdomovectvím a TBI by mohl fungovat oběma způsoby. TBI by mohlo zvýšit riziko bezdomovectví a bezdomovectví by mohlo zvýšit riziko TBI," uvedla Jehannine Austinová z výzkumného ústavu služeb duševního zdraví a užívání návykových látek v Kanadě, kde výzkum proběhl.
Ke studii se ve svém sloupku v časopise vyjádřila také výzkumnice Jesse T. Youngová z univerzity v Melbourne. I podle ní je TBI jak příčinou, tak důsledkem bezdomovectví. Volá proto po dalším výzkumu, který by měl zjistit, zdali ubytování bezdomovců snižuje pravděpodobnost TBI.
Své k tomu řekl také doktor Rob Aldridge z University College London, který v Anglii kritizuje Národní zdravotní službu. "Většina bezdomovců byla do nemocnice přijata až s akutním zdravotním problémem. Jejich zdraví představuje systémové selhání ve včasném zásahu a předejití vážným poraněním. Každý má právo na důstojnost a úctu. Bezdomovectví je barometrem sociální spravedlnosti a reflektuje vážný problém v naší společnosti," napsal.