Jak se dožít stovky nebo i více let? Podle Davida Sinclaira, profesora genetiky z Harvardovy univerzity, spočívá recept na dlouhověkost v tom, že musíme své tělo pravidelně udržovat v nepohodlí. Řekl to v podcastu pořadu Rich Roll. A jaký je rekord v dlouhověkosti ve světě i u nás?
"Základem je, že musíte své tělo vytáhnout z komfortní zóny - říkáme tomu hormeze. Problém dnešního světa spočívá v tom, že všichni chceme být uvolnění a nakrmení. Nechceme cítit žádný diskomfort, a to vede k řadě problémů. Pokud svému tělu občas neukážeme, že věci mohou být obtížnější, přestane se starat - nebude bojovat proti nemocem a stárnutí," řekl Sinclair
Jednou z nejdůležitějších praktik dobrovolného vytváření nepohodlí sama sobě je podle něho méně časté stravování. "Jsem toho názoru, že nejdůležitější věcí pro zvýšení zdravotního rozpětí je méně často jíst. Nejezte tři jídla denně," poradil posluchačům v podcastu. Doporučil tak sem tam praktikovat půst. Sám jedno nebo dvě jídla denně vynechá. "Změnilo to můj život," řekl. Otázka je, co by na Sinclairův přístup řekla Světová zdravotnická organizace.
Půst je nicméně podle profesora ideálním prostředkem v boji proti stárnutí, neboť v těle aktivuje "opravné geny" prostřednictvím zvýšení hladiny koenzymu zvaného nikotinamidadenindinukleotid (NAD+). Stejného účinku pak člověk dosáhne, když se vystaví vysokým nebo nízkým teplotám. Jako příklad zmínil saunu. Za další důležité aspekty vedoucí k delšímu životu pak označil také časté cvičení, přiměřený spánek a omezení spotřeby masa.
Bez zmíněného NAD+ stárneme rychleji bez ohledu na genetické predispozice. "Osmdesát procent našeho zdraví ve stáří odráží náš životní styl a to, jak žijeme. Pouze dvacet procent tvoří genetika," vysvětlil Sinclair, podle něhož není v případě dodržování účinných kroků "svět, v němž by se lidé dožili 250 let a ve 120 hráli tenis, nemožný".
Ženy žijí déle
Historie lidstva ale zatím eviduje, že nejstarší člověk se dožil "jen" 122 let a 164 dní. Tento rekord drží Francouzka Jeanne Calmentová, která žila mezi lety 1875 a 1997. V současnosti je nejdéle žijícím člověkem 117letá Japonka Kane Tanakaová. Mezi muži vede o pět let mladší Chitetsu Watanabe, který pochází rovněž z Japonska. Žebříčku historicky nejstarších lidí světa vládnou jasně ženy, které opanovaly všech deset prvních míst.
Podle dat České správy sociálního zabezpečení je v Česku nejstarší 108letá žena z Jihomoravského kraje. V Praze a Královéhradeckém kraji pak prý žijí další tři, které jsou o rok mladší. Dvěma mužům ze Zlínského a Karlovarského kraje je 105 let, zjistil server Aha Online. Do 8. prosince 2019 držela rekord Magdalena Kytnerová z Kroměříže. Nejvíce let se v historii Česka dožila Marie Míková (112 let a 178 dní). Ta je jakožto Marie Mika považována i za nejstaršího občana Rakouska. Zemřela 17. listopadu 1994 ve Vídni.