Lékaři v Barceloně zachránili Britku, jíž se v horách zastavilo srdce. Nebilo jí více než šest hodin.
Její tělo bylo výrazně pochlazené a když ji záchranáři našli, měla tělesnou teplotu 18 stupňů Celsia. Zprávu přinesla dnes španělská média. Případ se stal začátkem listopadu a lékaři o něm informovali až nyní. Žena by podle nich neměla mít žádné následky.
"Jde o výjimečný případ, zástava srdce byla tou nejdelší zdokumentovanou ve Španělsku, po jaké se lékařům podařilo člověka oživit," řekl Eduard Argudo. Další z lékařů, jehož citoval deník El País, uvedl jako nejdelší zástavu srdce, po níž neměl pacient následky omezujícího jeho běžný život, zastavení srdce na osm hodit a 40 minut. Bližší informace k tomu nesdělil.
Čtyřiatřicetiletá Audrey Mashová, která učí angličtinu v Barceloně, se 3. listopadu s manželem Rohanem Schoemanem vydala na výlet v Pyrenejích na severovýchodě Španělska. Chtěli tam oslavit výročí svatby. Předpověď počasí byla dobrá, nakonec je ale už ráno zastihl déšť a poté i sníh. "Už jsem ušli velký kus cesty a mysleli jsme, že bude lepší pokračovat do údolí Núria, než se vracet," popsal den, kdy se jeho žena znovu narodila, Rohan.
V nadmořské výšce asi 2563 metrů je zastihlo husté sněžení. "Nebylo vidět na krok. Nevěděli jsme, co dělat. Tak jsme našli skálu, pod níž jsme se schovali a čekali, až se viditelnost zlepší," řekl Rohan. Po asi třech hodinách se dvojice vydala dál. "Krátce poté se Audrey začala chovat divně, nejdřív mluvila nesmysly, pak už jen vydávala zvuky. Nakonec se přestala hýbat a ztratila vědomí. Snažil jsem se nahmatat puls, ale nic jsem necítil," uvedl manžel.
Obrovský štěstí, že ji našli
Záchranáře zalarmovaly kamarádky ztraceného páru, když manželé nedorazili do Núrie, kde na ně čekaly. Z mobilu kamarádek získali záchranáři fotky z místa neštěstí od Rohana a podle siluety hory se jim podařilo ztracený pár konečně lokalizovat, napsal deník La Vanguardia. "Bylo to jako hledat jehlu v kupce sena," uvedl záchranář Pere Serral. Zkušený pilot Pepe Ordóňez dokázal i v silném větru na místě s vrtulníkem přistát.
"Vyskočili jsme z vrtulníku a běželi k nim. Nejdřív jsme si mysleli, že jde o mrtvé tělo, ale pak jsme si uvědomili, že žena je silně podchlazená a že je možné ji zachránit," popsal záchranář.
Podle deníku El País se ženě zastavilo srdce po třetí odpoledne, její tělesná teplota byla 18 stupňů. Když s ní dorazil vrtulník do nemocnice v Barceloně krátce před šestou večer, byla její tělesná teplota 20,2 stupně. Srdce nebilo, plíce ani ledviny nefungovaly. Lékaři ji napojili na mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO), která nahrazuje funkci srdce a plic. Zároveň začali zvyšovat ženinu tělesnou teplotu. Posléze její srdce rozběhli defibrilátorem.
Deník El País uvedl, že nejnižší zdokumentovaná teplota u člověka, jehož se pak podařilo oživit, byla 13,7 stupně. Jeho srdce nebilo 45 minut.