Stres a úzkost, které s sebou přináší šíření nového typu koronaviru a jeho dopady, můžou podnítit vznik závislosti na alkoholu. Upozornili na to odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Psychicky oslabení jedinci mohou alkoholem řešit obavy o zdraví své i blízkých, nedostatek sociálních kontaktů, ztrátu pravidelného denního režimu, případně zaměstnání a dalších jistot. Nižší dostupnost léčby také zvyšuje riziko recidivy u vyléčených pacientů.
Problematické může být podle lékařů zejména období karantény, která člověka drží doma. Vliv má pevná vůle jedince, ale také délka trvání izolace a pocitu nepohodlí. "Alkohol je známý svými krátkodobě pozitivními účinky na úzkost. Opakované a zvyšující se dávky alkoholu ale úzkostné stavy spíše prohlubují, navíc často vedou k akutním zdravotním problémům a postupně se může rozvinout i závislost. Z dlouhodobého hlediska je proto potřeba vytvářet si jiné formy zvládání stresu," uvedl primář Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK Petr Popov.
Pravidelný režim a kontakt s rodinou
Člověka může podle Popova před rozvinutím závislosti ochránit několik postupů. V první řadě je podle něj třeba se zaměřit na každodenní pravidelný režim, péči o děti, práci v domácnosti, cvičení nebo procházky. Hlavně v případě, že člověk je nucen být v karanténě nebo pracuje z domova. "Kontakty s rodinou a přáteli řešit pomocí sociálních sítí. Pozornost soustředěnou jen na zprávy o pandemii a na sebe přesměrovat na jiné lidi a snažit se podle svých možností pomáhat," radí. V případě nouze se lidé mají obrátit na lékaře, třeba právě na ambulance adiktologické kliniky VFN.
Lékaři poukázali na to, že kvůli šíření koronaviru a vládním omezením a doporučením se zkomplikovala léčba lidí se závislostmi. Lůžková oddělení snížila své kapacity, nižší je dostupnost ambulantní léčby. Klinika adiktologie poskytuje péči zejména pacientům závislým na alkoholu, většinou v kombinaci s nikotinem, pracuje ale i s klienty závislými na jiných návykových látkách nebo například s patologickými hráči.
Spotřeba alkoholu
Lékaři upozornili, že alkohol už při malých dávkách výrazně narušuje imunitu člověka. Pravidelná konzumace pak přispívá ke zhoršování řady civilizačních nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita nebo duševní choroby. "Ideální je nepít vůbec," zdůraznil Popov.
Připomněl, že takzvaná nízkoriziková konzumace představuje pro muže maximálně jedno dvanáctistupňové pivo, nebo dva až tři decilitry vína, nebo půl decilitru destilátu. U žen by měly být dávky ještě nižší, doplnil Popov. Nemělo by se přitom podle něj jednat o pravidelné denní pití, minimálně dva dny v týdnu by měl člověk alkohol úplně vynechat. "Také rozhodně není možné si dávky kumulovat a vypít množství určené na čtyři dny naráz," varoval.