Světový den rakoviny se koná každoročně 4. února. Jde o globální iniciativu mezinárodní organizace Unie pro mezinárodní kontrolu rakoviny (UICC), kdy se celý svět spojí v boji proti celosvětové epidemii nádorového onemocnění.
Záměrem kampaně je zvýšení povědomí o nádorové nemoci, obecná informovanost a vzdělávání veřejnosti, pochopení nemoci a vyvrácení mýtů. Cílem je také globální prevence a snižování rizik spojených se vznikem nemoci nebo rovnost v přístupu k lékařské péči o nádorově nemocné.
Světový den rakoviny byl založen v roce 2000. Organizace sama sebe považuje za hnutí naděje, které se staví před jednu z největších výzev lidstva - rakovinu. Po celém světě se pořádají stovky akcí, které mají za cíl stmelovat, informovat a pomáhat. UICC povzbuzuje své členské organizace k lokálním kampaním zaměřeným na zvyšování povědomí o rakovině, které jsou uzpůsobeny světovému dni rakoviny.
What do people around the world 🌎 think, feel and believe about #cancer today?https://t.co/MQQFkOEyRn
- Union for International Cancer Control (@uicc) February 4, 2020
WorldCancerDay #IAmAndIWill
Letos unie zahájila světový den rakoviny heslem I am and I will (Já jsem a já budu). "Je to o vás a vašem závazku. Věříme, že prostřednictvím našich akcí můžeme společně dosáhnout cíle a snížit počet předčasných úmrtí na rakovinu a nádorová onemocnění do roku 2030 o jednu třetinu. Náš čas je nyní," uvádí UICC na svých webových stránkách.
Tichý zabiják
V současné době patří rakovina mezi nejčastější příčiny předčasných úmrtí. Podle Masarykova onkologického ústavu jí v roce 2012 celosvětově podlehlo více než osm milionů lidí. Za uplynulých několik let se výskyt rakoviny zvýšil o jedenáct procent, odborníci odhadují v současnosti až čtrnáct milionů případů nádorového onemocnění. Nejčastější příčinou vzniku rakoviny je kouření tabáku, další jsou výživové faktory a nadměrná konzumace alkoholu.
Odborníci dělí prevenci rakoviny do tří fází. Primární prevence je obecná a provádí se v okamžiku, kdy ještě onemocnění nehrozí. Jde například o zdravý životní styl, dostatek pohybu a omezené užívání alkoholu či cigaret. Sekundární prevence spočívá ve včasné diagnostice stavů, pro které je typické zvýšené riziko nádorového onemocnění. Klíčové k úspěšné léčbě rakoviny je včasné odhalení nemoci. Terciální prevence je podle lékařů stadium opatření, která mají snížit dopad již probíhající rakoviny na organismus, a zvýšit tak šance na úspěšnou léčbu nemoci.