Mít více potomků jednoho pohlaví není geneticky předurčeno. Pokud tedy máte v rodině pět dcer a žádného syna, je to všechno jen souhra náhod. Tvrdí to nová studie vědců z Univerzity v Queenslandu publikovaná v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B. Informoval o tom server The Guardian.
Výzkum, dosud největší svého druhu, se zaměřil na prozkoumání všeobecné teorie, jež tvrdí, že poměr pohlaví potomků není dílem náhody, ale dědičnosti. Ta ale na dominanci jednoho či druhého pohlaví v rodině vliv nemá, tvrdí vědci.
"Pokud máte v rodině spoustu chlapců nebo spoustu holek, je to šťastná náhoda," řekl spoluautor výzkumu doktor Brendan Zietsch. "U některých zvířat jako třeba u vos není poměr pohlaví potomstva náhodný. Někteří vědci se tak domnívali, že u lidí to může být rovněž předmětem evolučních sil. Většina teorií se týkala typu mužských spermií, nikdo ale neměl pořádnou představu o biologickém mechanismu, který by vytvářel tendence pro to, mít více dívek nebo chlapců," doplnil.
Studie zkoumala záznamy všech lidí narozených ve Švédsku v roce 1932 a později, kteří měli nejpozději do roku 2014 alespoň jednoho potomka. Celkově tak prošla data 6,7 milionu lidí. Ta následně analyzovala, zdali první bratranci či sestřenice měli sklon k tomu být stejného pohlaví.
"Sourozenci si jsou geneticky podobní. Má-li tedy být poměr pohlaví potomků dědičný, měli by ho sourozenci mít u svých potomků podobný," vysvětlil Zietsch. Výsledky ale žádné propojení nenašly, ačkoli studie byla limitována tím, že zohledňovala pouze prvorozence.
Dvě děti = chlapec a dívka
Jistý vzorec se našel u rodin se dvěma rodiči a dvěma dětmi. Tyto rodiny vykazovaly častou (překračující mez náhody) tendenci rozštěpení u pohlaví potomků, tedy jeden chlapec a jedna dívka. Naproti tomu rodiny s více dětmi už měly trochu vyšší sklon buďto k chlapcům, nebo dívkám. Vědci se domnívají, že to je ovlivněno rozhodnutím rodičů, kteří přehodnotí svůj původní plán, jakmile mají přesně tu rodinu, jakou si vysnili, a i nadále plodí další potomky. Hlubší analýza pak ukázala, že je zkrátka nemožné předpovědět pohlaví dítěte na základě pohlaví starších sourozenců.
Vše je tedy o náhodě, vědci to konkrétně přirovnali k hodu mincí. Dědičnost zkrátka žádnou roli nehraje. "Abych byl upřímný, trochu mě to překvapilo," řekl Ralf Kuja-Halkola z Institutu Karolinska ve švédské Solně, který se na studii rovněž podílel. Svůj údiv odůvodnil tím, že většina složitých rysů u lidí naopak míru dědičnosti vykazuje.
Profesor Ben Sheldon z Univerzity v Oxfordu označil výsledky za přínosné, podotkl však, že na rozdíl od lidí se u některých zvířat dědičnost pohlaví vyskytuje. "Víme, že existují velmi dobré důkazy poukazující na dědičné rozdíly v poměru pohlaví u některých zvířat. Avšak samozřejmě tato zvířata žijí v úplně jiných situacích než lidé," řekl.