Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od posledního zjištění z roku 2013 výrazně vzrostl, tehdy mělo nadváhu nebo obezitu 55 procent lidí. Výsledky průzkumu ve čtvrtek novinářům představili zástupci České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně. Podle lékařů mnozí lidé přibrali na váze především v důsledku epidemie covidu-19, během které se méně hýbali a více jedli. Lékaři upozorňují na to, že kvůli nárůstu obezity v populaci vzroste v příštích letech také výskyt přidružených onemocnění a komplikací, což bude mít velké dopady na výdaje zdravotního systému.
Podle průzkumu agentury STEM mělo loni nadváhu 38 procent lidí, o čtyři procentní body více než v roce 2013. Obezitou pak trpělo 28 procent lidí, což představuje nárůst o sedm procentních bodů. "Jsou to čísla neobyčejně dramatická, protože povedou nepochybně k výskytu komplikací obezity v dalších deseti a více letech a bude to stát obrovské kvantum peněz," řekl předseda ČLS Štěpán Svačina. Podle Svačiny vzrostl i počet obézních dětí.
Podle Svačiny počet obézních a lidí s nadváhou v Česku stoupal po roce 1990, po přelomu tisíciletí se ale stabilizoval a v letech 2008 až 2013 byl podle průzkumů zhruba stejný.
Lékaři upozorňují na to, že obezita je závažné onemocnění, které mnozí pacienti i zdravotníci podceňují. Lidé s obezitou mají častěji cukrovku druhého typu, nádorová i kardiovaskulární onemocnění, ale i těžší průběh covidu-19 a větší mortalitu. Obezitu je možné léčit. Kromě úpravy jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity jsou na lékařský předpis dostupné léky, které například potlačují chuť k jídlu, zabraňují vstřebávání tuků ze stravy nebo zpomalují vyprazdňování žaludku. V případě vysokého stupně obezity je možný také chirurgický zákrok, který hradí zdravotní pojišťovny. Léky na obezitu ze zdravotního pojištění hrazené nejsou, měsíční náklady na ně jsou podle typu léku asi od 1000 do 4800 korun.