Včely jsou pro člověka díky svým produktům velmi důležitým tvorem. Zároveň má tento drobný hmyz i nezastupitelnou roli v přírodě. Nyní mu však hrozí velké nebezpečí v podobě nemoci, proti které je těžké bojovat.
Nepřítelem číslo jedna se stali pro včely roztoči, kteří měli v loňském roce ideální podmínky k množení. Chovatelé zaznamenali velké ztráty a je pravděpodobné, že tato situace povede ke zdražení medu, vyplývá z tiskové zprávy Mendelovy univerzity v Brně.
Roztoči způsobují varroázu, na včelí úly útočí také virózy. Podle informací by se včelaři měli pokusit omezit množství roztočů. Což však není snadný úkol. "Představa, že se náporu ubráníme a že atak zvládneme, je ale mylná. Je to obdobné, jako když se lidé ptají, co dělat proti chřipce. Na to je jediná odpověď. Nenakazit se. A to stejné platí i v tomto případě," řekl Antonín Přidal z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství AF Mendelovy univerzity v Brně.
Existuje proti tomuto nebezpečí nějaká prevence? Přidal na webu Mendelovy univerzity v Brně radí toto: "Od konce června ve vyšších oblastech, na začátku července pak v nižších oblastech lze pozorovat množství přirozeně spadlých roztočů. Jakmile zjistíme, že počet roztočů roste nad dva až tři denně, preventivně je nutné přistoupit k tlumení například kyselinou šťavelovou nebo mravenčí. V případě, že léčebný spad bude po aplikaci velký, je okamžitě nutné zahájit terapii, která je však obvykle velmi obtížná."
Není to poprvé, kdy čeští včelaři čelí této nemoci. Varroáza se objevila již v roce 2015, kdy podle různých odhadů zahynula až třetina včelstev. Chorobu má na svědomí kleštík včelí, který parazituje na zavíčkovaném včelím plodu i na dospělých včelách.
Podle nových pravidel včelaři nebudou muset letos včelstva ošetřovat plošně, ale jen v těch lokalitách, kde se roztoč objevil.