Středeční zasedání Ústředního krizového štábu, který se měl zabývat mimo jiné nouzovým stavem a distribucí ochranných pomůcek po jeho konci, bylo přesunuto na čtvrtek. Sněmovna projednává protikrizové zákony, některé jí vrátil Senát. Nařízené preventivní karantény mohou ode dneška ukončovat praktičtí lékaři, někteří však k tomu nedostali rychlotesty a ochranné prostředky.
Nouzový stav vyhlášený kvůli nákaze 12. března vládou se zřejmě za 30. dubna neprodlouží. Prodloužení chtěl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Argumentuje tím, že nouzový stav usnadňuje nákupy potřebného materiálu a umožňuje kontrolovat vstup cizinců do země nebo nařídit pracovní povinnost třeba pro pracovníky sociálních zařízení. Vzhledem k tomu, že si prodloužení nepřeje premiér Andrej Babiš a ministři ANO, nemá podle Hamáčka smysl o něj žádat Sněmovnu. Možné prodloužení kritizují opoziční ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a Starostové. Komunisté připustili nouzový stav do 17. května.
Prodloužení chtěly také kraje. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO) ve středu uvedl, že na poslední videokonferenci hejtmanů s vládou a Ústředním krizovým štábem se 11 hejtmanů ze 14 shodlo na tom, že nouzový stav by měl být prodloužen do 15. května, aby se kraje mohly připravit na přechod na běžný režim. Hamáček už oznámil, že vydá pokyn k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu, některé kraje je proto začaly objednávat samy.
Dosavadní nákupy ochranných prostředků prověří Nejvyšší kontrolní úřad. Nouzový stav a situace kolem koronaviru otevírá podle jeho prezidenta Miloslava Kaly pro kontroly celou řadu témat. Média informovala, že ministerstvo zdravotnictví nakupovalo ochranné pomůcky za několikanásobně vyšší ceny než ministerstvo vnitra.
Jednání Poslanecké sněmovny
Poslanci by ve středu měli jako protikrizové opatření zrychleně schvalovat například prohloubení letošního rozpočtového schodku na 300 miliard korun a prodloužení vyplácení státních příspěvků 500 korun denně drobným podnikatelům až do první červnové dekády. Sněmovna opětovně posuzuje také předlohy, které se jí vrátily ze Senátu, třeba možnost působení lékařů ze zemí mimo Evropskou unii bez potřebné aprobace v nemocnicích.
Senát už Sněmovna přehlasovala ve věci nájemného. Nájemníci podle znovu schválené předlohy nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale mají zaplatit do konce letošního roku.
Některé nemocnice se začaly vracet k běžnému provozu, třeba v Moravskoslezském kraji nebo pražská Nemocnice Na Františku. Pro dalších deset nakažených koronavirem by v nejbližší době měla dostat americký experimentální lék remdesivir Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Remdesivirem se v Česku dosud léčil jediný pacient právě ve VFN.