Praha 22. ledna 2025 (PROTEXT) - S nejistou budoucností TikToku v USA se mnoho uživatelů obrací na alternativní platformy, jako jsou RedNote a Lemon8. I když mohou tyto aplikace působit jako neškodné alternativy, bezpečnostní experti varují, že jejich datové praktiky si nezadají s těmi, které uživatele znepokojují u větších společností, jako jsou Meta nebo TikTok.
Marc Rivero, vedoucí bezpečnostní výzkumník týmu Kaspersky GReAT, upozorňuje: „Základní princip zůstává stejný – pokud je aplikace zdánlivě zdarma, uživatelé za ni ve skutečnosti platí osobními údaji. Platforma RedNote však jde ještě dál, když požaduje skutečná jména, průkazy totožnosti s fotografií, a dokonce test barvy pleti.“
Podle odborníků je právě tento požadavek na detailní identifikaci uživatelů jednou z největších hrozeb. Kromě toho, že uživatelé aplikací, jako je RedNote, riskují ztrátu soukromí, mohou být ohrožena i jejich finanční data.
RedNote: Smělé ambice a kontroverzní požadavky
RedNote nejenže shromažďuje standardní data, jako jsou interakce uživatelů, detaily o zařízení a informace o poloze, ale integruje i prvky elektronického obchodování. To znamená, že pokud se v zabezpečení objeví mezera, mohou uniknout nejen návyky a chování uživatelů během prohlížení obsahu, ale také citlivější osobní údaje. Zásady ochrany osobních údajů RedNote navíc nejasně specifikují, jakým způsobem jsou tato data chráněna nebo sdílena.
Výrazně diskutovaný je i test barvy pleti, který má být podmínkou k ověření a odemčení určitých funkcí. I když RedNote tvrdí, že tento krok je nezbytný k poskytnutí personalizovanějšího obsahu, odborníci považují takové shromažďování dat za příliš invazivní.
Lemon8: Menší rizika, ale podobné praktiky
Lemon8 naopak volí standardnější model, při kterém shromažďuje data hlavně k účelům reklamy a spolupráce. Tento model je podobný například Metě. Uživatelé však i zde riskují, že jejich osobní informace budou sdíleny nebo prodány třetím stranám bez jejich plného vědomí. Oproti RedNote Lemon8 nevyžaduje tak detailní osobní identifikaci, což snižuje riziko zneužití těchto dat.
Jak chránit svá data
„Poučení pro uživatele je jasné: zjistěte, jaký rozsah dat každá aplikace požaduje, ověřte si, jak je využívá nebo sdílí, a rozhodněte se, zda je tento výměnný obchod pro vás přijatelný,“ radí Rivero. Uživatelé by si také měli dávat pozor na aplikace, které požadují přístup k příliš širokému spektru dat nebo nabízejí zdarma funkce, které se zdají být příliš výhodné na to, aby odpovídaly realitě.
Předtím, než se uživatelé rozhodnou pro využívání nových sociálních platforem, by si měli uvědomit, že jejich data jsou cennou komoditou. Proto je důležité vybírat aplikace obezřetně a věnovat pozornost tomu, co a komu sdělují.
Zdroj: Kaspersky