Nastavení základních a zásadních cílů a úkolů pro následující období hraje podle Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) důležitou úlohu i při navazování dialogu s novou Poslaneckou sněmovnou. “Na čem budeme stále trvat, je bezesporu zachování spojeného modelu veřejné správy ve stavebním řízení. I nadále odmítáme schválenou institucionální změnu, podporujeme vznik speciálního stavebního úřadu na liniové stavby a požadujeme posílení kompetencí územních samosprávných celků v oblasti územního plánování,“ uvedl předseda svazu a starosta města Kyjov František Lukl.
Mezi další priority patří zakotvení povinnosti státu zajistit územním samosprávným celkům financování úkolů v rozsahu, ve kterém je stát na územně samosprávné celky přenáší. Jakýkoliv zásah ze strany státu, který má rozpočtový dopad na straně výdajů územních samosprávných celků, musí být státem finančně vyrovnán na straně příjmů územních samosprávných celků.
Prioritou je i zajištění odpovídající odměny výkonu funkce volených zástupců územních samospráv. Svaz měst a obcí ČR požaduje zavedení automatické valorizace odměn zastupitelů obdobně jako je tomu u ústavních činitelů.
S výkonem funkce je spojen požadavek na prodloužení funkčního období zastupitelstev obcí na šest let a úpravu volebního systému tak, aby zastupitelstvo obcí bylo složené dle skutečné vůle voličů a byla posílena jeho legitimita.
Pro další období, možná více než kdy dříve, se jeví důležitým i úkol navýšení daňových příjmů obcí v rámci rozpočtového určení daní tak, aby se samotný podíl obcí čím dál tím více přibližoval hodnotě jedné třetiny v rámci rozpočtového určení daní.
Samozřejmostí v prioritách nadále zůstává oblast digitalizace a kyberbezpečnosti a mnoho dalšího.
Letošní sněm přinesl i diskusi nad tématem evropské zelené legislativy. Svaz měst a obcí ČR připravil výzvu Parlamentu ČR, ve které nabádá k rozumnému přístupu při zavádění ekologických opatření a k respektování odlišných zeměpisných podmínek a historických zkušeností jednotlivých členských zemí. Zamýšlenými adresáty jsou především senátorky a senátoři. Právě v jejich rukou je nyní možnost vystavit souboru evropských zelených předpisů „žlutou“ či „červenou“ kartu a upozornit tak Evropskou unii na závažnost nepříjemných dopadů, které může mít honba za uhlíkovou neutralitou na stát, obce a každého jednotlivce. Vzkaz výzvy SMO ČR je jasný: chraňme přírodu, ale neničme přitom sami sebe.
Hosty letošního sněmu byli zástupci zahraničních delegací. Šlo například o delegaci zástupců Rakouského svazu obcí, kterou reprezentoval prezident asociace Alfred Riedl, výkonný ředitel Walter Leiss a další zástupci kanceláře. Posílení přeshraniční spolupráce nebo sdílení zkušeností v oblasti komunální energetiky jsou do budoucna oblasti, ve kterých je možno posílit spolupráci. Sněmu se dále zúčastnil Martin Červenka ze Sdružení slovenských měst a obcí.