Desítky tisíc demonstrantů vyšly do ulic Tel Avivu, skandovaly hesla proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua a požadovaly předčasné volby a návrat rukojmích, které zadržuje palestinské radikální hnutí Hamás od října v Pásmu Gazy. O další z pravidelných víkendových demonstrací Izraelců informovala agentura AFP.
Organizátoři odhadli podle AFP počet účastníků protestu na více než 150.000 a shromáždění označili za největší od začátku války v Gaze, kterou vyvolal teroristický útok Hamásu na izraelské území 7. října.
K davu promluvil mimo jiné bývalý šéf izraelské kontrarozvědky Šin Bet Juval Diskin, který označil Netanjahua za nejhoršího izraelského premiéra. Mezi účastníky byli také rodiče unesené izraelské vojačky Naamy Levyové, kteří si tak připomněli spolu s dalšími její dnešní dvacáté narozeniny.
Na počest Levyové pouštěli demonstranti balonky, rozdávali koláčky s narozeninovými svíčkami a žádali okamžité příměří ve válce Izraele s Hamásem. "Potřebovala by teď být se svou rodinou a se svými přáteli," řekl 52letý otec Levyové v bílém tričku s fotografií dcery.
V květnu zveřejnil izraelský spolek bojující za osvobození rukojmích z Pásma Gazy videonahrávku zachycující únos pěti izraelských vojaček, mezi nimiž byla i Levyová. Spolek, který sdružuje i rodiny dotyčných vojaček, se podle médií zveřejněním snažil přimět Netanjahuovu vládu, aby se vrátila k vyjednávání s Hamásem o příměří a propuštění rukojmích. Na videu byla Levyová vidět se spoutanýma rukama a očividně zraněná.
Dívka byla zajata krátce poté, co začala sloužit v armádě. Ozbrojenci Hamásu a dalších radikálních skupin 7. října pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Přes stovku z nich Hamás propustil během dosud jediného příměří na konci listopadu, nadále však zadržuje asi 120 rukojmích, z nichž přes třetinu izraelské úřady prohlásily za mrtvé.
Izrael v odvetě za říjnový útok zahájil masivní ofenzivu, během níž podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem přišlo v Pásmu Gazy o život nejméně 37.551 Palestinců a dalších 85.900 Palestinců utrpělo zranění. Velkou část Pásma Gazy už tvoří jen trosky domů a podle OSN tam žádné místo není bezpečné.