Aktivisté usilující o zrušení trestu smrti vyzvali v předvečer papežovy návštěvy v Japonsku tamní vládu, aby vyhlásila moratorium na popravy.
Podle aktivistů by to měla být součást olympijského příměří, kdy by na základě tradice měly válčící strany po celém světě při hrách složit zbraně. Japonská metropole Tokio bude v příštím roce hostit letní olympiádu.
Současný papež František trest smrti zcela odmítá. Římskokatolická církev pod jeho vedením také v loňském roce formálně oznámila změnu svého postoje k absolutnímu trestu, který nyní považuje za nepřípustný za jakýchkoli okolností. Očekává se proto, že papežova návštěva v Japonsku, která začíná v sobotu, přitáhne k otázce trestu smrti v zemi znovu pozornost, uvedla agentura AFP.
Podle AFP by se papež mohl v Japonsku setkat s Iwao Hakamadou, který strávil téměř 50 let na lavici smrti, když byl shledán vinným z vraždy svého šéfa, jeho manželky a dvou dětí a následného zapálení jejich domu. V roce 2014 byl Hakamada propuštěn z vězení, desítky let poté, co se objevily první pochybnosti ohledně jeho viny. Nyní čeká tento Japonec na rozhodnutí nejvyššího soudu týkající se možného nového procesu. Hakamada byl pozván na mši, kterou bude František sloužit, zatím ale není jasné, zda se s papežem osobně sejde.
Spoluzakladatel Světové koalice proti trestu smrti Mario Marazziti řekl japonským poslancům a novinářům, že usiluje o moratorium na výkony trestu smrti pro olympijský rok. "Trest smrti přidává k jedné smrti další smrt. To nemá se spravedlností nic společného," zdůraznil Marazziti.
Navzdory kritice organizací pro lidská práva má však absolutní trest v Japonsku značnou podporu obyvatelstva. Ve vládním průzkumu veřejného mínění uskutečněném v roce 2014 mezi zhruba 1800 občany uvedlo 80 procent dotázaných, že trest smrti považuje za "nevyhnutelný" a jen deset procent bylo pro jeho zrušení.