Albánští poslanci dnes schválili balíček zákonů, který má zabránit šíření pomluv a lživých zpráv v médiích. Úřady budou například moci nově vyměřit internetovým médiím vysoké pokuty, další pravomoci získaly i vládní orgány, které na činnost médií dohlíží. Všechna internetová média se budou muset nově registrovat. Proti zákonům protestují albánští novináři, varování ale v souvislosti s nimi vydaly i mezinárodní organizace, uvedla agentura AP.
Celkem 15 novinářských a dalších organizací naléhalo na albánský parlament, aby vládou navrhované změny odmítl. Zákony podle nich "ohrožují svobodu projevu a svobodu sdělovacích prostředků v zemi a jsou v rozporu s mezinárodními standardy."
Albánský premiér Edi Rama to ale odmítl. Jak řekl, dva nové zákony, jejichž cílem je podle něj bojovat se lživými zprávami, zcela vyhovují mezinárodním zásadám. "Naším cílem bylo vytvořit taková nařízení, která by respektovala lidská práva," prohlásil Rama. Dodal, že vláda při vytváření návrhu zákonů úzce spolupracovala se zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Jak nicméně v souvislosti s novinkami uvedl zástupce OBSE pro svobodu sdělovacích prostředků Harlem Désir, je třeba ještě zapracovat na snížení výše možných pokut, které hrozí za zveřejnění údajně lživých článků. Nové zákony umožňují úřadům, aby udělily pokuty ve výši až 16 tisíc eur (přes 400 tisíc Kč). OBSE bude podle Désira uplatnění zákonů v praxi "bedlivě sledovat". Jak dodal, změny "v žádném případě nesmí bránit svobodě projevu a svobodě médií."
I komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová a kancelář Evropské unie v Tiraně vyzvaly albánské poslance k dalším úpravám novinek tak, aby lépe odpovídaly evropským normám.