Aktivisté a organizace z Ukrajiny, Somálska, Ugandy a Venezuely byli ve čtvrtek oceněni takzvanou alternativní Nobelovou cenou. O letošních držitelích Ceny za správný život (Right Livelihood Award) informovala agentura AP.
Jednou z oceněných je ukrajinská aktivistka a bojovnice za lidská práva Oleksandra Matvijčuková a její Centrum pro občanské svobody. Vyznamenáni byli za "budování udržitelných demokratických institucí na Ukrajině a vytváření cesty k mezinárodní zodpovědnosti za válečné zločiny".
"Nyní si procházíme velmi dramatickým obdobím ukrajinské historie... a toto ocenění je gestem vyjadřujícím podporu našemu boji obecně, ale i mé práci," uvedla Matvijčuková v prohlášením zveřejněném nadací, která ceny uděluje.
Dalšími vyznamenanými jsou somálští aktivisté za lidská práva Fartuun Adan a Ilwad Elman, kteří ve své zemi pomáhají opomíjeným či diskriminovaným skupinám obyvatel. Ocenění získali "za prosazování míru, demilitarizace a podporu lidských práv v Somálsku tváří v tvář terorismu a genderově podmíněnému násilí". Cenu dostaly i dvě organizace, venezuelská CECOSESOLA a ugandský institut AFIEGO.
Alternativní Nobelovy ceny, oficiálně nazvané Right Livelihood Awards, se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.
Každý z laureátů obdrží milion švédských korun (téměř 2,3 milionu korun). Slavnostní předání cen se uskuteční 30. listopadu ve Stockholmu. Na ocenění bylo letos nominováno 175 uchazečů ze 77 zemí, uvedla nadace.