Obyvatelé Alžírska ve čtvrtek hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách.
Už několik měsíců protestují proti jejich konání tisíce občanů země, kteří je považují za předčasné a mají je za snahu stávajícího vedení země udržet se u moci. Požadují totiž výměnu celého režimu spojeného s bývalým prezidentem Abdal Azízem Buteflikou, který kvůli protestům v dubnu odstoupil. Armáda, v zemi nyní nejsilnější politický hráč, ale hlasování považuje za jedinou cestu k obnově pořádku, napsala agentura Reuters.
Před jednou z volebních místností v centru alžírské metropole panoval brzy ráno klid. Ulice města hlídají policisté, nad jejich hlavami krouží i policejní vrtulníky. Demonstranti už předem oznámili, že budou volby bojkotovat. O prezidentský úřad usiluje pět kandidátů a všichni jsou spojováni s Buteflikou.
Šance na zvolení
V Alžírsku platil zákaz dělat předvolební průzkumy, takže není zřejmé, kdo z kandidátů má největší naději na zvolení. Na prezidenta kandiduje pětasedmdesátiletý bývalý premiér Alí Benflís, další expremiér - Abdal Madžíd Tabbúni -, který je o rok mladší než Benflís a donedávna byl označován za favorita.
Za toho ale nyní alžírská média považují šedesátiletého spisovatele a básníka Azzadína Míhúbího, který udržoval kontakty s Buteflikovým aparátem a byl v minulosti ministrem kultury. Dalšími dvěma kandidáty jsou šestapadesátiletý Abdalazíz Belajd, který odešel z vládní Fronty národního osvobození a založil vlastní stranu, a o rok starší bývalý ministr cestovního ruchu Abdalkádir Benkrína.
"Země se dostala do kritické fáze," nechal se slyšet Azíz Džibálí, jeden z voličů, který svůj hlas odevzdal v místnosti nedaleko úřadu premiéra. "Je načase, aby Alžířané dali pokojně najevo svůj názor," dodal. Učitel Sálim Bajrí sedící v nedaleké kavárně ale hlasování bojkotoval. "Jaký je přínos těchto voleb?" ptal se.
Volební místnosti se zavírají v 19 hodin SEČ a oficiální výsledky hlasování se očekávají nejdříve v pátek. Volby nesledují žádní zahraniční pozorovatelé a mnoho demonstrantů v této souvislosti uvádí, že se výsledkům hlasování nedá důvěřovat, uvedla agentura Reuters.