Afghánská vláda propustí z vězení dva vysoké představitele povstaleckého hnutí Tálibán a jednoho z vůdců sítě Hakkání, která je na toto radikální hnutí napojena.
Výměnou by měli vyjít na svobodu americký a australský zajatec, kteří byli uneseni v roce 2016. Podle agentury Reuters to oznámil afghánský prezident Ašraf Ghaní.
Propuštění Anase Hakkáního a dvou předních velitelů hnutí Tálibán by podle Ghaního mohlo otevřít cestu k zahájení přímých mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a Tálibánem.
"Afghánská vláda se rozhodla propustit vězně z řad Tálibánu výměnou za dva univerzitní profesory, aby otevřela cestu pro přímá jednání," řekl afghánský prezident v televizním projevu. Podle něj by se měli na svobodu dostat Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán unesl v srpnu 2016 před Americkou univerzitou v Kábulu, kde pracovali jako učitelé.
Afghánský prezident uvedl, že se úřadům nepodařilo zjistit, kde jsou zajatci drženi, a že podle dostupných informací se jejich zdravotní stav v průběhu zadržování zhoršil.
Zástupci Tálibánu vedli v posledních měsících dialog s představiteli americké vlády o podmínkách ukončení téměř dvacetileté války v zemi. Islamisté ale zároveň pokračovali v násilnostech. Americký prezident Donald Trump po útoku z 5. září, při kterém zahynul americký voják, mírové rozhovory zrušil. S afghánskou vládou Tálibán doposud jednat odmítal, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.
Síť Hakkání má podle odhadů čtyři tisíce až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i s teroristickou organizací al-Káida. Spojené státy ji v roce 2012 zařadily na svůj seznam teroristických subjektů. Podle Reuters jde o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.
Anas Hakkání je syn zakladatele sítě Džalaluddína Hakkáního, jehož smrt byla oznámena loni. V současné době stojí v čele sítě Anasův starší bratr Siradžuddín Hakkání. Anas Hakkání byl zatčen v roce 2014 v Bahrajnu a byl předán vládě v Afghánistánu, kde byl později odsouzen k trestu smrti.