Spojené státy si nepřejí konfrontaci s Čínou a ani hospodářské odtržení od Číny, chtějí ale rovné podmínky, otevřený trh, férové obchodování a uznání amerických hodnot.
Ve čtvrtek to v projevu o Číně prohlásil americký viceprezident Mike Pence, který podle agentury Reuters zároveň Peking obvinil ze zvyšování tlaku na Hongkong a z omezování práv a svobod této oblasti.
Hongkong, kde se již řadu týdnů konají demonstrace za uchování demokratického zřízení pod čínskou správou, přirovnal Pence k živoucímu příkladu toho, jak by Čína mohla vypadat, pokud by se vydala cestou svobody. "Stojíme za vámi a jste nám inspirací," vzkázal viceprezident obyvatelům Hongkongu. Za podobný příklad demokracie pro Čínu označil viceprezident také Tchaj-wan, který je Pekingem považován za čínskou vzbouřenou provincii.
Tchajwanskou demokracii Pence označil za tu z lepších cest, kudy by se čínský lid mohl vydat. Zdůraznil, že USA uznávají roli ostrova jako jedné z největších světových obchodních ekonomik i majáku kultury a demokracie. Připomněl, že Washington podporuje Tchaj-wan prodejem vojenského vybavení, a obvinil Peking, že používá v diplomacii šekovou knížku, aby přinutila jiné země stáhnout uznání tchajwanské samostatnosti na Číně.
Čína podle Pence zneužívá chamtivost společností, snaží se tak získat na svou stranu i korporátní sféru v Americe. Viceprezident proto vyzval americké společnosti, aby na svých působištích po celém světě vždy stály za americkými hodnotami.
Vše, co podle Pence Spojené státy chtějí, je konstruktivní vztah s čínským vedením. Viceprezident dodal, že USA musí Čínu vnímat takovou, jaká je, a ne takovou, jakou si ji přejí či jaká by jednou mohla být. Poznamenal přitom, že velká část budoucnosti 21. století závisí právě na vztazích Washingtonu a Pekingu.