Americké námořnictvo povolilo transgenderové osobě ve svých řadách, aby si určila pohlaví podle své vůle. Podle serveru televize CNN tak armáda udělila první podobnou výjimku od dubna loňského roku, kdy vstoupilo v platnost nařízení, které transgenderovým osobám působení v amerických ozbrojených složkách zakazuje.
Armáda ve vyjádření uvedla, že výjimku udělila na základě specifické žádosti. Zmíněné osobě bude změněna informace o pohlaví v armádní databázi podle jejího přání. Bude se také nově muset řídit pravidly, které armáda od svých členů daného pohlaví vyžaduje, včetně nošení patřičné uniformy a náležité péče o svůj vzhled. Z vyjádření však není jasné, pod jakým pohlavím vystupovala daná osoba dříve.
Transgenderové osoby nesmějí od loňského dubna vstoupit do americké armády a již aktivním členům ozbrojených složek není umožněno oficiálně měnit svoje pohlaví. To se netýká případů, kdy nastoupí s deklarovaným pohlavím, jež je stejné, jaké jim bylo připsáno u porodu. Ministerstvo obrany však může z pravidla udělit jednotlivé výjimky.
Záměr vyhlásit tento zákaz ohlásil v roce 2017 prezident Donald Trump, který tím zvrátil opatření svého předchůdce Baracka Obamy, které mělo po svém vstupu v platnost povolit sloužit v armádě všem transgenderovým osobám bez omezení.
Federální soud krátce nato řekl, že Trumpem navrhovaný zákaz by byl nezákonný a první transgenderová osoba vstoupila do ozbrojených složek v únoru 2018. Tehdejší ministr obrany James Mattis však později zákaz skutečně vyhlásil a Nejvyšší soud rozhodl, že může nabýt účinnosti.
Ministerstvo obrany si v době vlády Baracka Obamy nechalo vypracovat posudek od prestižní výzkumné instituce Rand Corporation, podle níž by působení transgenderových osob mělo "minimální dopad" na bojovou připravenost armády a její výdaje na zdravotnictví. Hlavním důvodem byl předpoklad, že transgenderových příslušníků armády by bylo velice málo.