Australští zemědělci letos díky vydatným dešťům čekají další rekordní vývoz. Hodnota exportu zemědělských produktů by se tak mohla dostat až na 75 miliard USD (1,65 bilionu korun). S odkazem na úřad pro zemědělské a ekonomické zdroje (ABARES) to napsal server BBC.
Očekává se mimořádně velká sklizeň obilí a olejnin, která zejména přispěje ke zvýšení objemu exportu. Do června by se mohl vyvézt rekordní objem pšenice, ječmene, řepky, bavlny a čiroku.
"Měli jsme neuvěřitelné štěstí. Ta vysoká úroveň produkce je určitě způsobena dešti, ale také deštěm ve správný čas," řekl šéf institutu pro zemědělství a potraviny La Trobe v Melbourne Tony Bacic. "Hvězdy nám byly nakloněny. Kdyby deště přišly o něco později nebo včas nevyschly, mohli jsme přijít o velkou úrodu," dodal.
Kromě rekordní úrody pomáhají exportérům i současné vysoké ceny zemědělských plodin. K růstu cen pšenice, kterou Austrálie vyváží ve velkém, přispěla válka na Ukrajině a sucho v jiných exportních zemích.
V příštích měsících se ale v Austrálii čekají větší sucha. Ta by měla přijít ruku v ruce s polevováním klimatického jevu zvaného La Niña, který v posledních letech snížil globální teploty a přinesl silné deště do zemí, jako je Austrálie a Kanada.
Příští rok by tak měl výrazně klesnout vývoz australských zemědělských plodin. Očekává se i pokles cen komodit na světových trzích díky oživení globální produkce.