Bavorské okresy začaly prověřovat, které profese přeshraničních pracovníků z Česka a rakouského Tyrolska jsou důležité pro infrastrukturu této největší německé země. Vycházejí přitom ze žádostí zaměstnavatelů. Jasno by mělo být do úterý, neboť od středy musejí pendleři při kontrolách na hranicích spolu s negativním koronavirovým testem předkládat i potvrzení o své nepostradatelnosti. Prozatím pendlerům postačuje pracovní smlouva, sdělila spolková policie. Německo od neděle považuje Českou republiku a také Tyrolsko za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, ze kterých výrazně omezuje cestování.
Německo se na základě rozhodnutí spolkového ministerstva vnitra rozhodlo umožnit dojíždět pendlerům, jejichž povolání je takzvaně systémově relevantní, což je v Německu výraz používaný pro nezbytné profese. Spolkové ministerstvo vnitra okruh těchto profesí nijak nedefinuje, neboť to nechává na Bavorsku se Saskem, odkazuje ale na unijní pokyny z loňského března. Tyto pokyny doporučují členským zemím, jakým přeshraničním pracovníkům by měly ve složité pandemické době zaručit dojíždění za prací.
Vedle zdravotníků unijní pokyny zmiňují také vědecké pracovníky v odvětvích zdravotní péče, pracovníky ve farmaceutických provozech, dodavatele, specialisty v informačních a komunikačních technologiích, energetice, elektrotechnice, zpracovatele potravin, hasiče, pracovníky ostrahy nebo techniky.
Bavorské okresy, v jejichž pravomoci je udělit pendlerům výjimku z karantény, proto po zaměstnavatelích chtějí, aby zdůvodnili, zda jejich přeshraniční zaměstnanci unijní pokyny splňují. Chtějí také, aby zaměstnavatelé poskytli o těchto pendlerech bližší osobní údaje, tedy vedle jména i adresu bydliště a také registrační značku auta, kterým zaměstnanec do Bavorska dojíždí.
Někteří zaměstnavatelé upozorňují, že bez pendlerů nemohou vyrábět. Příkladem jsou sklárny v bavorském Zwieselu, kde v nepřetržitém provozu pracuje řada Čechů. Šéf podniku Andreas Buske řekl bavorské televizi BR, že tavbu skla nemohou zastavit zmáčknutím knoflíku. Odstavení pece je možné jen postupným snižováním teploty, což ale podle něj trvá týdny. Rychlé ochlazení pece, kde teplota dosahuje 1200 stupňů Celsia, by totiž vedlo k jejímu zničení.
Bavorský okres Tirschenreuth, který je v Německu infekcí nejvíce zasažen, stanovil zaměstnavatelům lhůtu pro podání žádostí do pondělních 14:00. "Okresní úřad musí seznam systémově relevantních provozů poslat vedení (bavorského) správního obvodu Horní Falc v úterý 16. února ve 13:00," uvádí okresní úřad Tirschenreuth. Pokud zaměstnavatelé dnešní lhůtu nesplnili, jejich požadavky již úřad nebude moci zohlednit.
Zaměstnavatelé rovněž musejí počítat s tím, že ne každému okresní úřady výjimku z karantény udělí. V takovém případě pendleři do Bavorska smět nebudou. "Pro naše provozy je to v těchto časech další přítěž. Je třeba počítat s tím, že čeští zaměstnanci už k dispozici nebudou," řekla Rita Röhrlová, která stojí v čele pošumavského okresu Regen.
Stejné výjimky jako Bavorsko může udělit i Sasko, které ale již v pátek rozhodlo, že do země vpustí jen zdravotníky, pečovatele a pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Saská pobočka odborů DGB ale v neděli vyzvala saskou vládu, aby českým pendlerům rozšířila výjimku z karantény po vzoru Bavorska. Nyní je tedy na saské vládě, jak se rozhodne.
Mluvčí spolkové policie Matthias Knott na uvedl, že přes hranice z Česka a Tyrolska od neděle do pondělního rána nepustila 5000 lidí, kteří nesplnili německé podmínky pro vstup. O stejném počtu v pondělí na vládní tiskové konferenci hovořil i mluvčí ministerstva vnitra Steve Alter.
Policie dále uvedla, že až do úterý uznává jako doklad o významu profese českých a rakouských pendlerů pracovní smlouvy. "Od úterý 17. února ale musí předkládat úřední osvědčení," sdělila policie. Na potvrzení, které na žádost zaměstnavatelů vydávají zemské okresní úřady musí být jméno přeshraničního pracovníka.