Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou vodou komunita drogově závislých bezdomovců. Mnoho z nich v posledních letech přešlo z heroinu na pervitin, jehož výrobu v zemi usnadňuje divoce rostoucí keřovitá rostlina, uvedla britská vysílací společnost BBC.
"Toto není místo pro lidskou bytost. Není vhodné ani pro psa," říká osmačtyřicetiletý Chudadád, který je závislý na heroinu a pervitinu - známém též jako metamfetamin - posledních pět let. Heroin je už dlouho problémem v Kábulu, nyní ale mnoho narkomanů přechází na pervitin, který je levnější, byť stejně nebezpečnou drogou.
"Když jsem začínal s drogami, pervitin nebyl příliš běžný," dodává Chudadád. "Ale v posledních pár letech ho začíná brát čím dál více lidí."
Nová zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) varuje, že Afghánistán se stává významným světovým výrobcem pervitinu. Ze zdejších makových polí již nyní pochází většina světové produkce heroinu, přičemž EMCDDA upozorňuje, že z pervitinu se tu může stát stejně tak velký byznys.
Rozmach této drogy je důsledek jednoho zjištění výrobců drog, a sice že rostlinu chvojník, který v částech Afghánistánu roste zcela volně, lze použít na výrobu klíčové ingredience pervitinu - látky efedrin.
"Zjištění, že se pervitin dá vyrábět z rostliny divoce rostoucí v horách, zcela změnilo pravidla hry," říká David Mansfield, odborník na výrobu drog v Afghánistánu a současně vedoucí autor studie EMCDDA. Podle něj pašeráci drog dříve získávali efedrin z daleko dražších dovážených léků, nyní jsou ale schopni používat s pomocí "jednoduché chemie" daleko levnější náhražku.
Chvojník se k výrobě pervitinu používá i jiných částech světa, nikoliv však v tak velkém měřítku jako v Afghánistánu. Pomocí satelitních snímků a rozhovorů s afghánskými výrobci drog Mansfield a jeho tým výzkumníků odhalili více než 300 nelegálních výroben efedrinu pouze v jednom okrese Bakvá na západě Afghánistánu. Oblast se stala střediskem obchodu s pervitinem v zemi, Mansfield nicméně identifikoval laboratoře i jinde.
Jeho tým zjistil, že výroba pervitinu se v zemi skládá ze dvou úrovní. Efedrin díky snadnějšímu technologickému postupu obvykle vyrábějí lidé v chudých domácnostech, kteří pak látku prodávají do specializovanějších "pervitinových varen". Efedrinové laboratoře se na snímcích podařilo odhalit díky velkému množství odpadních vod a také vysušeným rostlinám chvojníku povalujícím se venku ve velkém množství.
Spojené státy v květnu 2019 podnikly v Afghánistánu během jediného dne 68 leteckých úderů na údajné drogové laboratoře. Vysoký počet obětí z řad civilistů v kombinaci se skutečností, že improvizované laboratoře jde relativně snadno obnovit, však USA přiměl od svého snažení upustit.
Stejně jako na jiná odvětví v oblastech pod kontrolou Tálibánu uvalilo povstalecké hnutí daně i na obchod s drogami. EMCDDA odhaduje, že jen v okresu Bakvá takto ročně vybere čtyři miliony dolarů (88 milionů korun).
Jeden afghánský pašerák drog řekl BBC pod podmínkou anonymity, že daně Tálibán vybírá jak od sklízečů chvojníku, tak těch, kteří drogy převážejí k prodeji. "Kontrolní stanoviště Tálibánu jsou všude," říká. "Takže to před nimi nejde schovat."
Na dotaz, proč Tálibán s ohledem na svou islamistickou ideologii obchod s drogami nepotírá, pašerák odpovídá, že hnutí uplatňuje následující logiku: "Jsme ve válce, takže je to v pořádku, ale až přijde správný čas, tak to zakážeme."
Část pervitinu vyrobeného v Afghánistánu se spotřebuje přímo v zemi či v sousedním Íránu. Droga se ale podle všeho vyváží mnohem dále. Srílanské námořnictvo letos na nákladní lodi objevilo pervitin patrně vyrobený v Afghánistánu v hodnotě desítek milionů dolarů.
Vzhledem k ustáleným trasám pašeráků heroinu přes Pákistán, Írán a východní Afriku panují obavy, že část afghánského pervitinu skončí také v Evropě. Podle dalšího ze spoluautorů studie Andrewa Cunninghamma dosud užívání pervitinu v Evropě není "všeobecně rozšířené", je ale dost pravděpodobné, že si afghánský pervitin za určitou dobu cestu do Evropy najde.