Několik desítek zaměstnanců běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz vstoupilo do stávky, informuje zpravodajský server Tut.by. Zaměstnanci podle něj požadují spravedlivé volby a odvolání speciálních policejních jednotek.
Vedení firmy ale podle agentury TASS hovoří o dialogu se zaměstnanci a ujišťuje, že podnik pokračuje ve výrobě.
Dělníci podle záběrů na sociálních sítích požadovali odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, který zemi vládne od roku 1994 a kterého úřady prohlašují za vítěze nedělních prezidentských voleb. Úřady podle Lukašenkových odpůrců volební výsledky zfalšovaly.
Podle serveru Tut.by se lidé sešli o polední pauze u hlavní vrátnice, kde s nimi přišlo diskutovat vedení firmy a města Žodino. Pracovníky podle serveru rozezlilo, že autobusy Belaz používá policie při zatýkání demonstrantů a navíc přímo v Žodinu zadržela i několik zaměstnanců automobilky, když se vraceli z práce.
Nesouhlas s výsledky voleb
"Ve fabrice vládne protestní nálada. Lidé nesouhlasí s výsledky voleb. Závod pracuje, protože musíme živit rodiny, ale jestli se nic nezmění, budeme muset stávkovat," řekl jeden z dělníků.
"Mým úkolem je zajistit, abyste všichni dostali výplatu," vysvětloval zaměstnancům jeden z manažerů. Z davu ale zaznělo, že "k čemu bude výplata, když nás (policie) zmlátí".
Ředitel automobilky serveru Tut.by řekl, že podle jeho informací policie zadržela jen dva zaměstnance podniku. Snaží se zjistit, kde se teď nacházejí a v jakém jsou stavu. Podnik také poslal policii dopis, ve kterém vyjádřil připravenost poskytnout za zatčené záruky, aby je propustili. Ujistil, že bude bojovat o každého pracovníka a nedovolí jejich propouštění z politických důvodů. Sami dělníci tvrdí, že zatčených je mnohem více.
Úřady podle agentury Reuters začaly propouštět z věznic část z tisíců lidí zadržených během protestů. Děje se tak v situaci, kdy Evropská unie zvažuje zavedení sankcí proti Lukašenkově režimu. Část propuštěných si stěžuje na špatné podmínky v celách a na špatné zacházení, včetně bití. Mluvčí ministerstva vnitra se nevyjádřila.
Během čtyř dnů protestů policie zadržela nejméně 6700 lidí.