Asociace brazilských právníků (ABJD) podala stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, jehož viní ze zločinů proti lidskosti kvůli jeho laxnímu přístupu k pandemii způsobené koronavirem. Informovala o tom agentura Europa Press. Brazilský prezident nemoc COVID-19 zlehčuje a odmítá zavést v celé zemi omezení volného pohybu osob. Podle něj by to způsobilo velké ekonomické škody.
Podle sdružení brazilských právníků se Bolsonaro chová "absolutně nezodpovědně" a svým chováním ohrožuje "životy brazilských občanů". Jako příklad ve stížnosti ABJD uvádí i to, že prezident v době šíření nákazy v zemi chodí mezi pouliční prodejce a účastní se manifestací, kde si s lidmi podává ruce.
Některá videa z těchto akcí, které si sám Bolsonaro umístil na své účty na sociálních sítích, například Twitter zablokoval s tím, že porušují jeho pravidla. Také společnost Facebook odstranila na stejnojmenné sociální síti video, v němž Bolsonaro tvrdil, že látka hydrochlorochin používaná proti malárii zaručeně zabírá při léčbě nemoci COVID-19.
Bolsonaro se kvůli postoji k nemoci COVID-19, kterou označil za "chřipičku", dostal do sporu i s ministrem zdravotnictví Luizem Henriquem Mandettou, jehož tento týden obvinil z hysterie proto, že nabádá občany k omezení volného pohybu. Bolsonaro také kritizoval guvernéry některých států brazilské federace za opatření proti šíření koronaviru.
Někteří experti ale s Bolsonarem souhlasí v tom, že pro velkou část obyvatel země je omezení volného pohybu existenčně nebezpečné, žijí totiž ze dne na den. Mnozí se živí jako pouliční prodejci. Bolsonaro tvrdí, že je třeba zachovat chod ekonomiky a že karanténní opatření zvýší sociální nerovnost v zemi a mohou pak vyvolat sociální nepokoje.
Brazílie má zatím nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem v Latinské Americe - přes 9000 a na 360 nakažených v Brazílii zemřelo. Na počet obyvatel je ale nejvíce nakažených v Ekvádoru (přes 3200).