Za nedělní raketové a dronové útoky na americký torpédoborec a několik komerčních plavidel v Rudém moři je podle prohlášení britské vlády zodpovědný Írán. K útoku se přihlásila skupina jemenských šíitských povstalců Húsíů, kterou Teherán vojensky i politicky podporuje. Londýn útoky odsoudil.
"Tyto vody skýtají klíčové cesty pro světový obchod. Incidenty, jako jsou tyto, dokazují, jak důležitá je přítomnost námořnictva Jejího Veličenstva v regionu. Minulý týden jsme oznámili, že (torpédoborec) HMS Diamond svojí přítomností posílí HMS Lancaster," uvedla britská vláda.
Jemenští povstalci Húsíové v neděli oznámili, že v Rudém moři útočili na izraelská plavidla, což izraelská armáda popřela. Podle ní šlo o dvojici obchodních lodí, z nichž jedna byla "značně poškozena a zřejmě jí hrozí potopení a druhá byla poškozena lehce".
Americká armáda poškození svého torpédoborce USS Carney nehlásila; loď podle ní sestřelila několik dronů a USA posléze "v sebeobraně" zaútočily na cíl v severním Iráku, odkud startovaly útočné drony. O život podle Washingtonu přišlo pět iráckých ozbrojenců z organizace napojené na Írán.
Jemenští šíitští povstalci Húsíové na lodě v Rudém moři v poslední době útočili opakovaně. S Íránem spřízněná skupina také podnikla v listopadu několik raketových a dronových útoků zacílených na Izrael.
Povstalci, kteří v Jemenu od roku 2015 válčí proti mezinárodně uznávané vládě a koalici vedené Saúdskou Arábií, se stali významnou vojenskou silou v regionu, mají desetitisíce bojovníků a velký arzenál raket a útočných dronů.