Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře, a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.
"Neexistuje žádný dokument, který by naznačoval, že jsem obdržel varování či doporučení, že nějaká z pořádaných akcí porušuje nebo by mohla porušit pravidla. Naopak důkazy předložené výboru ukazují, že zaměstnanci čísla deset (premiérského sídla, pozn. red.) sdíleli mé přesvědčení, že... pravidla jsou dodržována," napsal Johnson, který byl premiérem v letech 2019 až 2022 a nyní je řadovým konzervativním poslancem.
Bývalý šéf konzervativců čelí obvinění, že lhal parlamentu, když před poslanci obhajoval sérii večírků pořádaných buď jím samotným, nebo jeho zaměstnanci v době, kdy v Británii platila přísná omezení pro shromažďování lidí kvůli vrcholící pandemii covidu-19.
Johnson za porušení pravidel vydaných jeho vlastní vládou dostal pokutu od policie společně s dalšími více než 80 lidmi. Imunitní výbor parlamentu nyní zjišťuje, zda Johnson vědomě nelhal, když například 8. prosince 2021 tvrdil: "Jsem si jistý, že cokoliv se stalo, stalo se za dodržení pravidel." nebo "Byl jsem opakovaně ujištěn, že žádná party se nekonala a nebyla porušena žádná koronavirová nařízení."
Na vypracování Johnsonovy obhajoby podle stanice BBC dohlížel jeho hlavní právní poradce David Pannick. Dokument poslouží jako základ Johnsonovy středeční výpovědi před imunitním výborem parlamentu. Ten může v Johnsonově případu doporučit širokou škálu postihů včetně vyloučení z Dolní sněmovny, což by v jeho londýnském volebním obvodu vyvolalo doplňovací volby. Johnsonovi podporovatelé jsou v Konzervativní straně v menšině, uvádí list The Guardian.