Premiér Boris Johnson chce, aby britský parlament hlasoval o nové brexitové dohodě, kterou vyjednal ve čtvrtek s Evropskou unií. Zda to ale předseda Dolní sněmovny John Bercow umožní, není jasné.
Britská média vesměs předpokládají, že Bercow žádost kabinetu zamítne. Ať už ale v pondělí odpoledne předseda dolní komory parlamentu rozhodne jakkoli, hodlá Johnsonova vláda předložit prováděcí zákon k dohodě, který by dokument převedl do britského práva. Británie by měla EU opustit 31. října, tedy za deset dní. Zda se tak stane, je ale nejisté.
Bercow by měl v pondělí odpoledne krátce po zahájení parlamentní schůze oznámit, zda umožní hlasování o nové brexitové dohodě. Podle agentury Reuters zveřejní své rozhodnutí kolem 15.30, podle DPA až kolem 16.30 SELČ. Britská média tvrdí, že je pravděpodobné, že žádost vlády zamítne, neboť o stejné věci se v podstatě hlasovalo již v sobotu.
Na mimořádné sobotní schůzi přijali poslanci dodatek poslance Olivera Letwina, jehož cílem bylo zabránit brexitu bez dohody. Podle dodatku se musí s definitivním schválením brexitové dohody počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Po přijetí dodatku vláda stáhla plánované hlasování o samotné dohodě.
Bercow už dříve řekl, že "zjevným účelem" pondělního hlasování by bylo "anulovat či se vyhnout" důsledkům přijetí Letwinova dodatku. Z toho britská média vyvozují, že hlasování neumožní. Bercow už v minulosti odmítl, aby poslanci hlasovali dvakrát o téže záležitosti, tehdy v případě brexitové dohody bývalé premiérky Theresy Mayové.
Mluvčí britské vláda uvedl, že by vláda hlasování o dohodě zrušila, pokud by jej Bercow umožnil s tím, že zároveň umožní hlasovat i o pozměňovacích návrzích.
Ať se předseda Dolní sněmovny rozhodne jakkoli, hodlá vláda už v pondělí předložit návrh zákona, který by brexitovou dohodu převedl do britského práva.
Mluvčí opozičních labouristů pro brexit Keir Starmer řekl, že jeho strana hodlá navrhnout dodatky. Jedním z nich by mohla být celní unie Spojeného království s EU, dalším vypsání druhého referenda.
"Poslanci a lordi budou mít před sebou v pondělí zákon, který zajistí brexit 31. října, ochrání pracovní místa a celistvost Spojeného království a umožní nám posunout se k prioritám obyvatel, jako jsou zdravotnictví, vzdělávání a zločinnost," uvedl ministr pro brexit Stephen Barclay.
V souladu se zákonem z počátku září požádal v sobotu Johnson předsedu Evropské rady Donalda Tuska o další odklad termínu odchodu Spojeného království z evropského bloku. Do Bruselu nicméně poslal kromě nepodepsané žádosti o odklad i další podepsaný dopis, ve kterém uvedl, že s odkladem nesouhlasí a považuje jej za chybu. Johnsonův mluvčí v pondělí upozornil, že není jisté, zda EU bude s dalším odkladem brexitu souhlasit.
Mluvčí Evropské komise Mina Andreevová prohlásila, že EU se žádostí zabývá.