Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf prohlásil, že jeho strana vyhrála čtvrteční parlamentní volby a že zahájí jednání o vytvoření koaliční vlády. Šaríf ale neuvedl, kolik křesel v parlamentu jeho Pákistánská muslimská liga (PML-N) získala, přitom sčítání hlasů stále pokračuje, napsala agentura Reuters.
Podle posledních údajů, které zveřejnila volební komise, získala PML-N 43 křesel - podstatně méně než 133, které potřebuje, aby mohla usilovat o sestavení kabinetu. Naváz Šaríf prohlásil, že jeho strana vzešla z voleb jako nejsilnější a jeho zástupci se během dne sejdou s dalšími politickými stranami a budou s nimi jednat o vytvoření koalice.
Průběžné výsledky sčítání hlasů v pákistánských parlamentních volbách, o kterých informuje zpravodajský server Al-Džazíra, uvádějí, že nejvyšší počet křesel - 88 - zatím mají nezávislí kandidáti včetně politiků spojených s Hnutím za spravedlnost (PTI) vězněného pákistánského expremiéra Imrana Chána.
Pákistánský parlament má 266 přímo volených míst. Dobře si vede také Pákistánská lidová strana (PPP) v čele s Bilaválem Bhuttem Zardárím, synem expremiérky Bénazír Bhuttové, kterou v roce 2007 zavraždili při atentátu islamisté. S 37 křesly je na třetím místě.
I povolební den poznamenaly násilnosti. Podle zpravodajského serveru BBC News došlo v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá ke střetům mezi policií a stoupenci Imrana Chána, při nichž zahynuli tři lidé a šest utrpělo zranění. Ve čtvrtek při útocích přišlo o život 12 lidí a ve středu si dva pumové atentáty vyžádaly 28 obětí.
První výsledky měly být známé již ve čtvrtek, nakonec ale sčítání poznamenalo velké zdržení, což vyvolalo ostré kritiky a další pochybnosti o regulérnosti hlasování. Vláda zdržení zdůvodnila pozastavením fungování mobilních sítí, k němuž přistoupila údajně proto, aby byla zajištěna bezpečnost hlasování.
Důvěryhodnost voleb v Pákistánu byla už dopředu zpochybňována i proto, že jeden z nejpopulárnějších politiků v zemi Imran Chán byl minulý týden ve třech procesech odsouzen k mnohaletým trestům vězení. Jeho PTI v posledním roce rovněž čelilo zatýkání a omezování kampaně.
V lednu navíc pákistánské úřady zakázaly straně bývalého slavného kriketové hráče používat na volebních lístcích její tradiční volební symbol - kriketovou pálku. Uchazeči z řad PTI tak kandidovali pod různými symboly jako nezávislí, což podle médií snížilo jejich šance u voličů, z nichž až 40 procent je negramotných.
Naváz Šaríf se v říjnu po čtyřech letech dobrovolného exilu vrátil do země, pravděpodobně po dohodě s mocnou armádou. Následně byl osvobozen v případech korupce, v nichž byl odsouzen na sedm a deset roků vězení.
Šaríf dnes řekl, že by mohl s nezávislými kandidáty vytvořit koaliční kabinet. "Jsem si jistý, že sestavíme vládu," uvedl podle agentury Reuters Šarífův mluvčí Išak Dar.