Pandemie způsobená koronavirem by mohla vést k dlouhodobému přechodu k práci z domova. Uvedla to výzkumná společnost Strategy Analytics. Vychází přitom z výsledků své studie, která vyhodnocuje postoj více než 5000 spotřebitelů ve Spojených státech, Německu, Británii a Číně.
"Všechny údaje signalizují, že navzdory všem problémům souvisejícím s pandemií řada zaměstnanců zjistila, že práce z domova přináší výrazné zlepšení kvality života, a nerada by o tyto výhody přišla, až se ekonomika vymaní z krize," uvedl viceprezident a hlavní analytik společnosti Strategy Analytics David Mercer.
Zhruba 80 až 90 procent respondentů, kteří během pandemie pracovali z domova, uvedlo, že se jim tento způsob práce líbí. Pouze necelá pětina ze všech respondentů by podle průzkumu byla nešťastná v případě, že by zaměstnavatel zavedl práci z domova povinně.
Studie s názvem "Práce z domova před a po pandemii" mimo jiné ukázala, že zaměstnanci v USA, Británii a Německu mají v souvislosti s prací z domova obavy zejména z nedostatečné komunikace s kolegy a z pocitu izolace. Čínské zaměstnance pak nejvíce znepokojuje, že jim doma bude chybět vybavení potřebné k práci.
"Zaměstnavatelé musejí pochopit dopady práce z domova na jejich zavedené podnikatelské praktiky," upozornila Arleen Denqueová ze společnosti Strategy Analytics.
Přechod k práci z domova bude mít podle Strategy Analytics dopad i na životní styl zaměstnanců, včetně nákupních zvyklostí, cestování a trávení volného času. "Obchodní značky musejí identifikovat problémy i příležitosti spojené s těmito podstatnými změnami pracovního prostředí a životního stylu," uvedla Denqueová.