Chaotické počasí sužuje mnoho částí Spojených států. Arizonu, Nové Mexiko a části Texasu, Colorada a Kansasu trápí vlna veder. Severozápad podél pobřeží Pacifiku postihlo nezvykle chladné počasí a ve Skalistých horách má během dneška a v úterý napadnout sníh. A od severních Velkých planin po horní část středozápadu varují meteorologové před prudkými dešti, napsala dnes agentura AP.
Národní meteorologická služba odhaduje, že v neděli platila varování před horkem pro více než 63 milionů lidí od jihozápadu na sever až po Denver a Chicago. Teploty ve Phoenixu, které v sobotu dosáhly 44,4 stupně Celsia, se v neděli mírně snížily na 43,3 stupně Celsia. Podle meteorologů byly první dva červnové týdny ve Phoenixu zatím v průměru o zhruba tři stupně Celsia teplejší než obvykle, což z něj činí nejteplejší začátek června v historii.
"V naší oblasti jsme již zaznamenali poměrně výrazně vysoké teploty," řekl Ted Whittock, meteorolog Národní meteorologické služby ve Phoenixu. "Doporučujeme všem, aby mezi desátou dopolední a šestou hodinou odpolední zkrátili pobyt venku, zůstali hydratovaní a nosili lehké, volnější oblečení."
Whittock uvedl, že horko v metropoli Phoenixu ode dneška do středy trochu poleví, s postupem týdne se však nejvyšší teploty opět zvýší a pravděpodobně vyvolají další varování před nadměrným teplem. Phoenix už v uplynulých letech zažil extrémní teploty a v roce 2023 tu bylo zaznamenáno rekordních 645 úmrtí ve spojení s horkem.
V sousedním Novém Mexiku platila o víkendu výstraha před vedry pro roviny okresu Chavez včetně Roswellu, kde má dnes podle předpovědi nejvyšší teplota dosáhnout přes 41 stupňů Celsia.
Teploty v Coloradu se pohybovaly od nedělních více než 32 stupňů Celsia v oblastech Denveru až po 37,7 ve městě Pueblo na jihu státu. I dnes se očekává, že oblasti v jižních částech Colorada budu stoupat přes 37 stupňů.
Vlna veder se v neděli přesouvala na východ na pláně a do oblasti Velkých jezer a očekává se, že do úterý dorazí na severovýchod. V oblasti Chicaga se zvýšilo riziko bouřek s možným silným větrem a přívalovými srážkami.
V USA bylo v loňském roce zaznamenáno nejvíce vln veder od roku 1936. Vlna veder je definována jako abnormálně horké počasí trvající déle než dva dny.
Zatímco většina země se potí, dnes a v úterý předpovídají meteorologové pozdní sníh na severu Skalistých hor. Pro části Montany a severní části středního Idaha platí varování před zimními bouřemi, přičemž v horách v okolí města Missoula ve státě Montana se očekává až 15 centimetrů těžkého a mokrého sněhu. Ve vyšších polohách v okolí národního parku Glacier může napadnout až půl metru sněhu.
Mezitím přinese nová dávka tropické vlhkosti na centrální pobřeží Mexického zálivu zvýšenou hrozbu silných dešťů a bleskových povodní. Očekává se, že silné deště začnou dnes ráno a do úterý se vlhkost přesune směrem k pobřeží Mexického zálivu.