Čína po protestech proti koronavirovým opatřením mění svá vyjádření ohledně závažnosti covidu-19 a uvolňuje některé restrikce, přestože se denní přírůstky nově nakažených stále pohybují kolem rekordních hodnot. Spekulace o tom, že Peking bude opatření zmírňovat, vyvolalo například tvrzení čínské vicepremiérky Sun Čchun-lan, že pandemie dospěla do nové fáze.
Podle agentury Reuters se čínské úřady v příštích dnech chystají oznámit, že někteří nakažení a jejich blízké kontakty budou moci trávit izolaci a karanténu doma. Možnost domácí izolace by měli mít senioři, lidé trpící dalšími nemocemi či těhotné ženy, řekly Reuters zdroje obeznámené se situací. Úřady údajně rovněž omezí plošné testování na koronavirus.
Lidé s pozitivním testem na koronavirus byli doposud nuceni trávit izolaci v karanténních centrech nebo kvůli jedinému pozitivnímu případu končily celé obytné komplexy v uzávěře. Obytný blok byl obehnán plotem střeženým hlídači.
V některých městech již začaly být změny v přístupu ke covidu patrné. Jedna z oblastí východního Pekingu, kterou obývají tisíce lidí, podle agentury Reuters nyní povoluje nakaženým lidem s mírnými příznaky covidu izolaci doma. Domácí karanténa platí i pro sousedy, kteří bydlí na stejném patře jako infikovaný či v rozmezí tří pater nad ním nebo pod ním.
V Kantonu, kde ve středu vypukly protesty proti koronavirovým opatřením, nejméně sedm čtvrtí oznámilo zrušení uzávěry. Jedna ze čtvrtí uvedla, že povolí prezenční výuku ve školách a znovu otevře restaurace a další zařízení včetně kin, napsala agentura Reuters.
"Vzhledem k tomu, že se varianta omikron stala méně patogenní, očkuje se více lidí a získali jsme více zkušeností s prevencí, je náš boj proti pandemii v nové fázi a přináší nové úkoly," prohlásila podle Reuters vicepremiérka při středečním jednání Národní zdravotní komise.
Čínská vláda podle Sun "vždy kladla zdraví a bezpečnost lidí na první místo a efektivně se vypořádala s nejistotami covidové situace díky konzistentní strategii a flexibilním opatřením". Vicepremiérka rovněž hovořila o potřebě více očkovat. Peking nedávno oznámil, že chce více proočkovat seniory a děti. Posilující dávku vakcíny proti covidu-19 v zemi se zhruba 1,4 miliardy obyvatel podle DPA dostalo pouze 40 procent lidí starších 80 let. Agentura v této souvislosti píše, že nižší proočkovanost ve starší populaci souvisí s obavami z vedlejších účinků vakcíny.
Přísná protikoronavirová opatření vyvolala o víkendu protesty v několika čínských velkoměstech. Demonstrace byly nejrozsáhlejším projevem nespokojenosti obyvatel s vládní politikou za poslední desítky let. Mimo kritiku pandemických opatření na nich zazněly také výzvy k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany. Úřady v reakci na protesty navýšily počty policistů v ulicích několika měst, včetně Pekingu a Šanghaje, aby zabránily dalším demonstracím.
Počet nově hlášených případů koronavirové nákazy v Číně již třetí den v řadě mírně klesl. Zdravotní komise ve čtvrtek oznámila, že ve středu zaznamenala přibližně 35 800 nově nakažených, v úterý to bylo 37 600. Nedávno Čína zaznamenala rekordních více než 40 tisíc nových nákaz za den.