Čína se nesnažila zakrýt šíření koronaviru na svém území, Spojené státy by proto neměly Peking šikanovat způsobem, který připomíná evropské koloniální výpady z 19. století. Podle agentury Reuters to v Londýně prohlásil čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming.
"Slyším poměrně dost podobných spekulací, těchto dezinformací ohledně toho že Čína něco zatajovala, skrývala - není to pravda," řekl velvyslanec. "Čínská vláda byla transparentní a velice rychle sdílela data," dodal.
"Někteří politici, někteří lidé, si chtějí hrát na světové policisty - tohle není éra výhružné (koloniální) diplomacie, tohle není éra v níž byla Čína polokoloniální, polofeudální společností," dodal velvyslanec.
Čína se v posledních týdnech stala předmětem kritiky zejména ze strany Spojených států. Americký prezident Donald Trump nedávno přikázal zastavení příspěvků Světové zdravotnické organizaci (WHO), přičemž jedním z důvodů bylo, že je podle něj WHO příliš orientovaná na Čínu. Také často zpochybňuje údaje o počtu nakažených a zemřelých v důsledku pandemie předkládané Pekingem. V neděli rovněž řekl, že pokud Čína rozšířila virus vědomě, ponese za to následky.
"Tito lidé stále žijí ve starých časech - myslí si, že mohou šikanovat Čínu, že mohou šikanovat svět," řekl dnes čínský velvyslanec. "Čína není nepřítelem Spojených států - pokud na ni jako na nepřítele nahlíží, vybrali si špatný cíl," dodal.
Liou Siao-ming také označil za "absurdní", že v některých zemích žalují Čínu u místních soudů. Americký stát Missouri podal na Čínu žalobu a žádá po ní náhrady za zdravotní újmu svých občanů i ekonomické dopady pandemie. Podle odborníků nemá tento právní krok příliš šancí na úspěch.