Číňané během tradičního svátečního týdne na začátku října utratili na cestách a na nákupech v přepočtu desítky miliard dolarů, a pomohli tak procesu zotavování ekonomiky po krizi způsobené šířením nového koronaviru. V porovnání s loňskem cest sice o 21 procent ubylo a výdaje klesly o 30 procent, přesto je to podle analytiků pozitivní znamení, že ekonomiky zemí, které zvládly pandemii, se mohou vzpamatovat velice rychle. Uvedla to agentura AP.
Na cesty se během takzvaného Zlatého týdne od 1. října vydalo nějakých 637 milionů Číňanů, což je více než 45 procent obyvatelstva. Podle údajů čínského ministerstva kultury a cestovního ruchu utratili 466,6 miliardy jüanů (1,6 bilionu korun).
Cestování uvnitř země a někdy i cesty v rámci jednotlivých čínských měst byly v zájmu zpomalení šíření koronaviru omezeny od konce ledna, kdy se v zemi slaví nový lunární rok. Ještě během květnových oslav Svátku práce byl domácí cestovní ruch meziročně o 60 procent slabší.
Kvůli přetrvávajícím globálním zákazům cestování se ti, kteří dříve vyráželi do Hongkongu a Jižní Koreje za nákupy v bezcelních obchodech, vydali letos na ostrov Chaj-nan na jihu země. Tam od 1. července zrušili omezení nákupů v duty-free obchodech v naději, že tak budou lépe konkurovat nákupním centrům jinde v Asii a v Evropě. Číňané tam podle zprávy čínské státní televize CCTV utratili v prvních pěti dnech Zlatého týdne 530 milionů jüanů.
Podle Jennifer Yeové ze společnosti PwC těží oživující domácí spotřeba zčásti z fenoménu revenge buying, kdy si lidé vynahrazují nemožnost cestovat v předchozích měsících. Internetová cestovatelská platforma Ctrip uvádí, že se počet na ní rezervovaných letů, soukromých cest a vstupenek na atrakce meziročně zvýšil o 100 procent.
Čísla ze Zlatého týdne jsou podle ředitele poradenské společnosti Frost & Sullivan pozitivním znamením jak pro Čínu, tak pro zbytek světa. Dokládají podle něj totiž, že ekonomiky se mohou rychle zotavit, když je koronavirus pod kontrolou. Čína od 16. srpna nevykázala žádný přenos nákazy nemocí covid-19 mezi místními lidmi. Maloobchodní tržby v Číně vzrostly poprvé od vypuknutí pandemie v srpnu, kdy se zvýšily o 0,5 procenta.