Uzavření brexitové dohody je dobrou zprávou, po které osud vystoupení Británie z Evropské unie závisí na parlamentech obou stran.
Před začátkem summitu EU v Bruselu to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Francouzský prezident Emmanuel Macron ale s ohledem na neúspěch předešlé dohody v britské Dolní sněmovně nabádal k opatrnosti.
Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek oznámili, že se po několikadenních intenzivních rozhovorech podařilo dospět k dohodě o vystoupení Británie z EU. Unijní lídři se chystají dohodu schválit, čekají ale na to, až experti prostudují podrobnosti úmluvy.
"Velmi důležitým signálem je, že dal najevo spokojenost irský premiér (Leo Varadkar)," řekla Merkelová novinářům před začátkem jednání. Právě snaha zabránit vzniku tvrdé hranice v Irsku byla pro unijní vyjednavače zásadním požadavkem směrem k Londýnu.
Vše je nyní v rukou unijního a britského parlamentu, dodala německá kancléřka.
Právě s ohledem na očekávané obtíže při schvalování v britské Dolní sněmovně Macron prohlásil, že "na základě minulých zkušeností máme důvod být opatrní". Předchozí dohodu dojednanou bývalou britskou premiérkou Theresou Mayovou britští poslanci třikrát odmítli. Její nástupce Johnson nemá v parlamentu většinu a klíčový partner, severoirští unionisté, dohodu stejně jako opozice podpořit nechtějí.