Bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská pomáhala kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi uspět v soudním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze směnek.
S odvoláním na informace z komunikace mezi Kočnerem a Jankovskou z let 2017 a 2018, kterou policisté zajistili v Kočnerově mobilním telefonu, to ve čtvrtek na svém webu napsal list Denník N. Kočner byl letos v březnu obviněn, že si objednal loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka.
V souvislosti se směnkami čelí Kočner spolu s bývalým ředitelem Markízy Pavolem Ruskem obžalobě kvůli podezření, že je falšovali.
Jankovská letos v září rezignovala na funkci státní tajemnice (náměstkyně) na ministerstvu spravedlnosti. Zdůvodnila to tlakem na svou rodinu poté, co policie jí a dalším pracovníků justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon. Tehdy odmítla informace médií, že byla v kontaktu s Kočnerem. Jankovská se v uplynulých dnech podle listu Sme vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud, vzápětí ale ohlásila pracovní neschopnost.
Ovlivňování soudního řízení
Podle Denníku N Jankovská fungovala jako spojka mezi Kočnerem a soudkyní, která v případu jedné ze zmíněných směnek loni na jaře nakonec rozhodla v neprospěch Markízy, aniž vyhověla návrhu jejího právního zástupce na znalecké zkoumání směnek. Soudkyni stačilo vyjádření bývalého ředitele Ruska, který před soudem uvedl, že směnky podepsal, byť nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy. Jankovská ve zmíněném případu prý na Kočnerův pokyn radila soudkyni, jak má v případu rozhodovat, jaké důkazy připustit nebo kdy má vypsat líčení.
Kočner si podle listu opakovaně psal s Jankovskou o průběhu sporu s Markízou ohledně směnek a o postupu soudkyně, která ve věci rozhodovala. "Tak ať dělá, co má. Nebo skončí jako Kuciak," napsal prý Kočner.
Denník N uvedl, že Jankovská si vyměnila s Kočnerem přes 6000 zpráv, psali si také o soukromí a běžných pracovních záležitostech, které podle Denníku N odpovídají skutečnosti. Zveřejněná komunikace rovněž naznačuje korupci u slovenských soudů.
Směnky za 69 milionů eur
Loni slovenská policie obvinila Kočnera a Ruska z padělání směnek a soud v červnu poslal Kočnera do vazby. Soudní líčení v případu začalo letos v létě. Prokuratura podezírá Ruska a Kočnera z toho, že zfalšovali čtyři směnky na téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun), jejichž proplacení vymáhala i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Rusko podle prokurátora směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník a Markíza jako ručitel.
Markíza se vůči verdiktu soudu první instance ohledně povinnosti proplatit jednu ze směnek odvolala, krajský soud rozhodování přerušil z důvodu pokračujícího trestního řízení ve věci směnek.