Tisíce lidí ve čtvrtek znovu vyšly do ulic Hongkongu a žádají, aby policie přijala odpovědnost za postřelení osmnáctiletého studenta.
Mladík, který byl v úterý zasažen ostrým nábojem do hrudníku, byl obviněn z napadení policisty a výtržnictví a hrozí mu až desetiletý trest vězení. Hongkongská vláda zároveň zvažuje zákaz nošení masek zakrývajících obličej a zákaz nočního vycházení.
Demonstrace ve čtvrtek večer propukly na 11 místech Hongkongu včetně několika obchodních středisek, píše hongkongský list South China Morning Post. Někteří z protestujících stavěli v ulicích barikády a rozbíjeli bezpečnostní kamery ve stanicích metra. Pořádková policie davu odpověděla slzným plynem. Stovky lidí předtím na policisty pokřikovaly nadávky, bezpečnostní složky proti nim zasáhly pepřovým sprejem a dva lidi zadržely.
Ve dne se u školy, kde postřelený mladík studoval, sešlo přes 1000 studentů, kteří vyjadřovali nesouhlas s postupem policie. Někteří z nich na plot u budovy vyvěsili plakáty s hesly namířenými proti policistům, na dalších naopak přáli zasaženému mladíkovi brzké uzdravení.
Prodemokratické demonstrace se v Hongkongu konají od června, v úterý proti nim ale policie poprvé použila ostrou palbu. Podle zpravodajského serveru BBC News příslušníci bezpečnostních sil vypálili šest ostrých nábojů. Po protestech svolaných u příležitosti 70. výročí vzniku komunistické Číny muselo být hospitalizováno přes 100 lidí a 269 jich bylo zatčeno.
Ostrá střelba u obyvatel Hongkongu dále vystupňovala zlost na policii, kterou už předtím mnozí obviňovali z přehnaného užívání násilí proti demonstrantům. Ve středu vyšly do ulic tisíce lidí a požadovaly, aby byly bezpečnostní složky za střelbu pohnány k odpovědnosti.
Radikální demonstranti pak do dnešních časných ranních hodin sváděli bitvy s policisty, na které házeli zápalné láhve a další předměty. Nespokojenci rovněž blokovali ulice, zapalovali ohně a demolovali obchody a stanice metra, napsala agentura Reuters. Policie proti nim zasahovala slzným plynem.
Hongkongská média uvedla, že úřady se chystají oznámit zákaz nošení obličejových masek při veřejných shromážděních. Demonstranti maskami skrývají svou identitu, aby je policie nemohla později zatknout, a chrání se jimi před slzným plynem či pepřovým sprejem. Policie také vyzvala hongkongskou vládu, aby nařídila zákaz nočního vycházení a pomohla tak zmírnit stupňující se násilí v ulicích.
Mladík, kterého v úterý v oblasti hongkongských Nových území postřelil z bezprostřední blízkosti policista, byl obviněn z výtržností a dvou případů napadení příslušníků bezpečnostních sil. Podle agentury AP to oznámila hongkongská policie s tím, že mladík policistu při potyčce udeřil kovovou tyčí. Policista na studenta vypálil v okamžiku, kdy se policie dostala do střetu s demonstranty vyzbrojenými holemi a deštníky. Kulka muži prošla levou plící, tři centimetry od srdce, píše hongkongský tisk.
Společně s dalšími šesti demonstranty měl být zraněný student předveden před soud. Vzhledem k tomu, že mladík po operaci setrvává ve stabilizovaném stavu v nemocnici, bude ho u soudu zastupovat jeho právník.
Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.