Čtvrtým dnem paralyzují protivládní demonstrace život v Hongkongu. Kvůli ochromené dopravě i obavám z násilností úřady až do konce týdne zrušily výuku na všech školách, informovala agentura Reuters. V ulicích pokračují střety radikálních demonstrantů s policií.
List Global Times, který vydává čínská komunistická strana, ve své dnešní zprávě na twitteru uvedl, že hongkongská vláda pravděpodobně vyhlásí v Hongkongu na víkend zákaz vycházení. Deník následně tweet zase smazal, uvedla agentura Reuters.
Demonstranti, kteří se snaží prosadit v Hongkongu demokratické reformy, znovu zablokovali řadu ulic a uzavřeno zůstalo i několik stanic metra. Stejně jako v uplynulých třech dnech svádějí i dnes někteří protestující bitvy s policisty, na mnoha místech proti nim policie použila slzný plyn. U polytechnické univerzity podle policie na zasahující jednotky někdo střílel šípy a házel z výšky květináče.
Kvůli demonstracím místní úřady oznámily, že ruší výuku na základních, středních i vysokých školách, a to od pátku do neděle. Výuku odvolaly už dřív. Kromě obav o bezpečnost žáků citoval školský úřad i problémy s dopravou ve městě.
Některé univerzity podle agentury Reuters uvedly, že v jejich kampusech se nebude vyučovat až do konce letošního roku. V několika univerzitních areálech se v noci na čtvrtek zabarikádovaly tisíce studentů v očekávání nových střetů s policisty. Podle agentury Reuters mají připravené zásoby jídla, kameny, cihly a další improvizované zbraně i plynové masky.
Policie tento týden poprvé vstoupila do univerzitních areálů s poukazem na to, že se tato místa stala základnou pro vyzbrojování studentů, kteří jsou hybnou silou demonstrací. Mladí aktivisté na univerzitách podle policie například vyrábějí zápalné bomby, které potom vrhají po policistech.
Při středečních protestech bylo podle úřadů zraněno 64 lidí. Dva lidé jsou v kritickém stavu. Policie dnes rovněž informovala, že ve středu po pádu z výšky zemřel jeden muž. Žádné bližší informace k tomu ale nesdělila, a podle agentury Reuters tak není jasné, zda úmrtí s demonstracemi nějak přímo souvisí.
Protesty jsou namířené proti vládě Hongkongu, bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Peking popírá, že do nynějších nepokojů v Hongkongu zasahuje, a naopak obviňuje západní země, třeba Británii a Spojené státy, že je přiživují.
K požadavkům demonstrantů patří mimo jiné rezignace správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Lamová se sešla s dalšími hongkongskými vysokými představiteli, což vyvolalo spekulace o chystaných nových opatřeních.