Tisíce Libanonců zablokovaly ulice v bejrútském centru a zabránily poslancům dostat se do budovy parlamentu. Schůze, na jejímž programu bylo jednání o kontroverzních zákonech, musela být už podruhé odložena.
Libanonci jsou v ulicích od poloviny října. Chtějí, aby odstoupili všichni politici, protože jsou podle nich odpovědní za vážné ekonomické problémy země. Premiér Saad Harírí rezignoval už v říjnu, jednání o novém kabinetu se ale zatím nepohnula z místa.
Zástupce parlamentu před televizními kamerami řekl, že úterní schůze byla odložena na neurčito vzhledem k obtížným bezpečnostním podmínkám a proto, že se nesešlo potřebné minimum poslanců.
"Nové vítězství revoluce," řekl jeden z demonstrantů. "Pryč s darebáky," volal druhý na adresu mocenského aparátu. Centrem města se ozývaly varovné výstřely i bubnování hrnců a poklic, v ulicích bylo velké množství policistů.
Mnoho poslanců se nemohlo k parlamentní budově dostat, ale nepřítomnost zákonodárců se dá vysvětlit také tím, že některé politické strany oznámily předem, že budou jednání bojkotovat. Pod tlakem protestů byla schůze odložena už před týdnem.
Předmětem jednání měly být návrhy kontroverzních zákonů, především toho o všeobecné amnestii, která by se týkala tisíců lidí. "Chtějí amnestii, aby se uchránili obvinění z daňových úniků a aby mohli na ulici pustit zločince," řekl agentuře AFP demonstrant jménem Tracy, podle nějž je nynější parlament nelegitimní. Ve fázi návrhu je také zákon, který má ustavit tribunál specializovaný na finanční zločiny a na zločiny týkající se spravování veřejných peněz. Soudce má ale vybrat parlament, což vyvolává pochyby o nezávislosti takové instituce.
Harírí odstoupil 29. října, ale parlamentní konzultace, z nichž měla vzejít dohoda o nové vládě, ještě nezačaly.
Po týdenní uzávěře způsobené stávkou zaměstnanců se v úterý v Bejrútu znovu otevřely banky.